Stacjonarne Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej działa już od 10 lat. Powstało z inicjatywy Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego przy bielskiej parafii pw. NMP Królowej Polski, dzięki zaangażowaniu społeczeństwa. Jego celem jest zapewnienie pomocy w leczeniu i pielęgnacji chorego z chorobą nowotworową, a także wsparcie psychologiczne i duchowe dla chorego i rodziny. Pobyt w hospicjum jest bezpłatny. Koszty utrzymania są bardzo wysokie, a Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa tylko 60% wydatków. Dlatego organizowane są różne akcje charytatywne w celu wsparcia jego działalności. Jedną z nich jest ogólnopolska akcja „Pola Nadziei”.
22 czerwca 2026 r. odbyło się podsumowanie jej XXII edycji w salwatoriańskim kościele pw. NMP Królowej Polski. Na tę uroczystość zostali zaproszeni znakomici goście, którzy mieli wpływ na budowę i działalność Hospicjum im. św. Jana Pawła II, a wśród nich:
ks. biskup Piotr Greger wraz z kapelanem ks. Robertem Kasprowskim,
ks. Tomasz Górny – ekonom Polskiej Prowincji Salwatorianów, Stanisław Szwed – poseł na Sejm RP, Jarosław Klimaszewski – prezydent Miasta Bielska-Białej, Dorota Piegzik – Izydorczyk – przewodnicząca Rady Miejskiej w Bielsku-Białej, Agnieszka Herma – naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu wraz z inspektorami, Piotr Kochowski – radny Rady Miejskiej w Bielsku-Białej, Karolina Lewkowicz – radna Rady Miejskiej w Bielsku-Białej, Andrzej Płonka – Starosta Powiatu Bielskiego, Alicja Kramarz – gość specjalny z USA realizująca w parafiach salwatoriańskich
w USA program „Pola Nadziei”, Elżbieta Handzlik – sekretarz Beskidzkiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, Anna Byrczek – prezes Hospicjum św. Kamila, kierownictwo Hospicjum, księża, siostry zakonne, zarząd i członkowie Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego oraz przedstawiciele 56 szkół, które zgłosiły się do programu „Pola Nadziei” w 2025/2026 r.
Uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem Słowa Bożego pod przewodnictwem
ks. bpa Piotra Gregera w koncelebrze z ks. Grzegorzem Jabłonką SDS, ks. Piotrem Schorą SDS, ks. Tomaszem Górnym SDS.
Zebranych przywitał ks. Grzegorz Jabłonka SDS słowami: „Nie możemy pomóc każdemu, ale każdy może pomóc komuś. Pomaganie jest ważnym elementem naszego życia społecznego i osobistego. To jeden z najpiękniejszych aspektów bycia człowiekiem. Dzielenie się z innymi, wspieranie potrzebujących, czynienie dobra to są działania, które wzbogacają nie tylko tych, którym pomagamy, ale również nas samych. Te wskazania to również działania akcji „ Pola Nadziei”, którą dzisiaj uroczyście pragniemy podsumować, w kościele salwatorianów, pw. NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej.”
Witając wszystkich zgromadzonych ks. Grzegorz zaprosił ks. biskupa o przewodniczenie w nabożeństwie Słowa Bożego. Homilię wygłosił ks. bp Piotr.
W nawiązaniu do odczytanej Ewangelii wyjaśnił: „Dziś słyszymy od Jezusa konkretną przestrogę, abyśmy nie stawali się sędziami mimowolnie, z własnego ustanowienia; nie mając żadnych, nawet najmniejszych uprawnień, nie kreować siebie sędzią swoich bliźnich. Wszystkim grozi pokusa osądzania bez świadków, bez orzekania winy, nie czekając na żadne dowody, nie dając człowiekowi żadnej szansy wytłumaczenia czy obrony.”
Duchowny przypomniał: „Nie takie jest pragnienie Jezusa; ostrzega, abyśmy dla siebie nawzajem nie byli sędziami. Grozi to bowiem, że i nas osądzą, przykładając podobną miarę. Gdybyśmy potrafili być sędziami sprawiedliwymi, to może nasze oceny byłyby słuszne. Jednak, przyznajmy to, nasza ocena sytuacji jest często pozbawiona obiektywizmu, a bywa i tak, że inną miarę przykładamy do siebie, a zupełnie inną do drugiego człowieka. To jest niesprawiedliwe, nieuczciwe, ponieważ w każdym z nas są takie same sprawy do wykorzenienia, jak w życiu naszych bliźnich.”
Kończąc hierarcha stwierdził: „Innych podejrzewamy o bezwzględność, zaś u nas to samo zachowanie nazywane jest przystosowaniem się do życia czy zaradnością. Stąd drzazgę łatwiej u bliźniego dostrzec, niż przyznać się do uwierającej belki w swoim oku.
O obłudę w ocenie ludzkiej niezwykle łatwo. Dlatego osądy konieczne zostawmy fachowcom, ludziom mającym stosowną wiedzę i odpowiednie kompetencje. Mamy prawo domagać się sprawiedliwości w ocenach zachowań, ale zostawmy to Bogu, który jest – jako jedyny – zawsze sprawiedliwy; u Niego jakakolwiek pomyłka jest wykluczona. Niech ta świadomość będzie motywacją i cennym wskazaniem na czas zbliżających się wakacji, gdziekolwiek i jakkolwiek będzie nam dane je przeżywać. Wszystkim życzę udanego wypoczynku i, jeśli Bóg pozwoli, do zobaczenia jesienią na inauguracji kolejnej edycji akcji „Pola nadziei.”
Nabożeństwo zakończyło się wspólną modlitwą „Ojcze Nasz”.
W drugiej części uroczystości głos zabrała prezes SSH pani Grażyna Chorąży nawiązując do programu akcji „Pola Nadziei” podkreśliła, że jest prowadzona od 2004 roku, czyli od założenia Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, które powstało w celu budowy, a następnie prowadzenia stacjonarnego i domowego hospicjum.
„Dzięki ludziom wielkiego serca, urzędowi miasta Bielska-Białej, udało się bez pożyczek i kredytów zbudować i wyposażyć zgodnie z wymogami medycznymi dom dla ludzi będących w wielkiej potrzebie, gdzie skutecznie zwalcza się ból, łagodzi cierpienie, by mogli godnie, w otoczeniu życzliwych osób przejść na drugą stronę.
Chorych na nowotwory z roku na rok przybywa, a opieka nad nimi jest trudna i wymaga wielu poświęceń. Rodzina pogrążona w rozpaczy często nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji. W takich momentach hospicjum z oddanym i wykwalifikowanym personelem, jest jedyną nadzieją na lepsze jutro.
W naszym hospicjum znajduje się 28 łóżek dla chorych.
Od początku jego funkcjonowania przyjęliśmy 1510 pacjentów w hospicjum stacjonarnym i ponad 200 pacjentów w hospicjum domowym. Zgodnie z wymogami NFZ zatrudniamy 54 pracowników. Są to lekarze, pielęgniarki, salowe, fizjoterapeuta, farmaceuta, psycholog, opiekunowie medyczni, portier konserwator w jednej osobie, a cała administracja okrojona jest do trzech etatów.
Do programu „Pola Nadziei 2025/2026” zgłosiło się 56 szkół, z Bielska-Białej, Gminy Porąbka, Bystra, Wilkowice, Czechowic-Dziedzic, Skoczowa i Żywca. Zaangażowanie wielu szkół w realizację tego programu było zdumiewające. Uczniowie wraz z opiekunami często mocno się napracowali organizując różnego rodzaju akcje w szkole i poza nią. Były to kiermasze palm wielkanocnych, stroików bożonarodzeniowych, uczniowie pod opieką nauczycieli brali udział w kwestach w sklepach i przy kościołach, organizowali sprzedaż kartek wielkanocnych i bożonarodzeniowych, loterie fantowe, jasełka, prowadzili kawiarenki, wystawiali spektakle, prowadzili sprzedaż kalendarzy, organizowali stoiska na festynach, brali udział w zbiórce makulatury. Część szkół włączyła się w zbiórkę środków opatrunkowych i higienicznych na terenie szkół.
Jesteśmy dumni z działalności szkół w tym programie, gdyż dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i katechetów pozyskaliśmy w trakcie trwania XXII edycji programu 306.630,42 zł., co znacznie ułatwiło nam funkcjonowanie. Bez pomocy darczyńców, hospicjum nie może funkcjonować. Otrzymane od Was wsparcie finansowe jest ogromnie ważne dla nas i naszych podopiecznych. Każdy przekazany przez was dar serca uświadamia nam, że mamy wielu przyjaciół na których możemy zawsze liczyć”.
Pani prezes podkreśliła również, że do pomocy włączyła się Polonia Amerykańska, która za przyczyną pani Alicji Kramarz wsparła Hospicjum darem 15 200 dolarów.
Pod koniec uroczystości wręczono wszystkim zaangażowanym przedstawicielom szkół uczestniczącym w XXII edycji akcji „Pola Nadziei” dyplomy i puchary, podkreślając, że ich postawa przekonywuje jak zawsze można liczyć na ich solidarną i bezinteresowną pomoc.
Akcja „Pola Nadziei” prowadzona w szkołach jest także niezwykle cennym elementem wychowawczym młodego pokolenia, pozwala im bezpośrednio doświadczać i obserwować trudne, bolesne przeżycia ludzi i formować postawy pomocy i wsparcia potrzebującym. Taką szkołę pięknego życia przygotowało SSH wraz z Hospicjum im. św. Jana Pawła II dlatego warto to dzieło wspierać i zachęcać do tego innych.
Słowa podziękowania należą się pani prezes Grażynie Chorąży i jej wszystkim współpracownikom za ich ogromną pracę na rzecz swoich podopiecznych w Hospicjum. Podziękowania należą się także młodzieży i ich opiekunom za wielkie zaangażowanie w akcję „Pola Nadziei”. Dobro zawsze wraca!
Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy


