Uroczysty koncert w bielskiej katedrze św. Mikołaja.

utworzone przez | cze 27, 2026 | Wydarzenia

Uroczysty koncert z okazji 80- lecia istnienia chóru katedralnego odbył się w dniu 26 czerwca br. w bielskiej katedrze pw. św. Mikołaja

Przed koncertem sprawowana była Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. proboszcz katedry Antoni Młoczek wraz ks. Szczepanem Kobielusem w intencji wszystkich, którzy w chórze tym śpiewali: za żyjących o zdrowie i siłę ducha, a za zmarłych z prośbą o dar życia wiecznego. Modlono się także zmarłych dyrygentów Władysława Linderta i Stefana Prochownika.

Homilię wygłosił ks. proboszcz Antoni Młoczek, który zwracając się do licznie zgromadzonych powiedział m in.:

Dzisiejsza uroczystość jest szczególnym świętem naszej wspólnoty parafialnej. Gromadzimy się, aby dziękować Panu Bogu za osiemdziesiąt lat istnienia chóru parafialnego. To piękny jubileusz, który skłania nas do wdzięczności za wszystkich tych , którzy przez minione pokolenia swoim śpiewem i grą na instrumentach oddawali chwałę Bogu oraz ubogacali liturgię naszej świątyni. Osiemdziesiąt lat to historia ludzi, których być może nie znamy już z imienia, ale których głosy rozbrzmiewały w tym kościele podczas Mszy świętych, ślubów, chrztów, pogrzebów i największych uroczystości parafialnych. Każdy z nich pozostawił po sobie nie tylko piękno muzyki, ale przede wszystkim świadectwo wiary.

Niech Pan błogosławi wszystkim, którzy przez minione osiemdziesiąt lat tworzyli chór naszej parafii, a Matka Najświętsza wyprasza obecnym i przyszłym pokoleniom chórzystów wytrwałość w służbie Kościołowi”- powiedział na zakończenie ks. Antoni.

Pod dyrygenturą Maćka Leśniaka „Cantores Sancti Nicolai” (Śpiewacy Świętego Mikołaja), chór z towarzyszeniem orkiestry kameralnej oraz solistów wykonał następujące utwory:

.Colin Mawby – Jubilate Deo ,Mikołaj Gomółka – Nieście chwałę mocarze, Karl Jenkins – Ave Verum, Philip Stopford – Ave Maria, Viktor Czajanek – Pieśń ku czci św. Mikołaja, Karl Jenkins – Cantate Domino, Tomasz Padoł – Modlitwa do Maryi Panny i John Rutter – Et misericordia (z Magnificat). Wielkim wydarzeniem jubileuszowego koncertu katedralnego chóru było wykonanie po osiemdziesięciu latach „Pieśń ku czci św. Mikołaja”- Viktora Czajanka.

Po zakończeniu oficjalnego koncertu ks. proboszcz Antoni Młoczek podziękował artystom za piękny koncert,odczytał i wręczył dyrygentowi Maćkowi Leśniakowi list gratulacyjny od ks. biskupa Piotra Gregera.

Jedną z solistek jubileuszowego koncertu była ukraińska sopranistka Halina Szewczuk,która

na zakończenie wspólnie z chórem wykonała poruszający utwór „Nella Fantasia” Ennio Morricone z filmu „Misja”. Wykonanie dedykowano odchodzącemu na zasłużony odpoczynek proboszczowi parafii ks. Antoniemu Młoczkowi jako muzyczne podziękowanie za lata posługi w katedralnej parafii. Zgromadzeni w bielskiej katedrze nagrodzili wykonawców długimi brawami, a

jubileuszowe obchody zakończyła degustacja okolicznościowego tortu z okazji osiemdziesiąt-lecia chóru. Nie odbyło się od wykonania pamiątkowej wspólnej fotografii obecnych członków chóru z chórzystami seniorami

Na zakończenie zacytuję fragment słowa Psalmu 150 wypowiedzianego na zakończenie koncertu przez ks. proboszcza Antoniego Młoczka:

Chwalcie Pana dźwiękiem romby, chwalcie Go na harfie i cytrze. Chwalcie Go bębnem i tańcem, chwalcie Go na strunach i flecie. Wszystko, co żyje niech chwali Pana!”

teks i foto: ms

 

 

Wszystkie kategorie

Wydarzenia

Z życia Kościoła

Nasze Szkoły

Z regionu

Rozważania

Historia – wspomnienia

Wywiady – rozmowy

Słowo na niedzielę

Jeśli jesteś pełen pasji,
pragniesz tworzyć wartościowe treści
i chcesz stać się częścią wyjątkowego zespołu,
dołącz do „Gwiazdki Cieszyńskiej”!

Znajdź nas

Dołącz do nas i naszych przyjaciół
na mediach społecznościowych