Peregrynacja MB od Wykupu Niewolników w naszej diecezji

W dniu 4 listopada br. w bielskim kościele św. Pawła Apostoła odbyło się spotkanie przed wizerunkiem Matki Bożej od Wykupu Niewolników. Odprawiona została Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. biskupa Romana Pindla, a przy ołtarzu modlili się księża:

Piotr Leśniak – proboszcz parafii i jednocześnie Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości, Zygmunt Siemianowski – dziekan dekanatu starobielskiego, Piotr Góra- sekretarz ks. biskupa Romana, Przemysław Guzior – wikariusz parafii oraz pochodzący z parafii Dominik Opyrchał- wikariusz z parafii świętego Macieja w Andrychowie.
Witając ks. biskupa Romana ks. proboszcz Piotr Leśniak, przypomniał, że to spotkanie poniedziałkowe zbiega się z pierwszą rocznicą poświęcenia kościoła.

Homilię wygłosił ks. biskup Roman, który zwracając się do zebranych powiedział: „Dziś wieczorem spotykamy się z Matką Wolności w obrazie Matki Bożej od Wykupu Niewolników na szlaku jej wędrówki przez wybrane parafie naszej diecezji. W Bielsku-Białej uczestniczymy w Eucharystii i w modlitwie w kościele św. Pawła Apostoła. Słuchamy słowa Bożego i świadectw oraz wystąpień w sprawie ważnej dla naszej Ojczyzny i Kościoła w Polsce. Od dawna dominującym nałogiem w Polsce jest alkoholizm. W ostatnich dziesiątkach lat rośnie liczba uzależnionych od narkotyków, do których dołącza gwałtowny wzrost liczby tych, którzy utracili kontrolę nad używaniem internetu czy smart fonu.”

W dalszej części homilii ks. biskup Roman nawiązał do czytanej Ewangelii ( Mk 10, 46b-52) o przywróceniu wzroku przez Jezusa Bartymeuszowi. „Bartymeusz słysząc, że z tłumem przechodzi Jezus, zaczyna krzyczeć: „Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną”. Spodziewa się, że i Jezus zainteresuje się jego niedolą i kalectwem. Nie wyraża jeszcze dokładnie swojego oczekiwania, ale apeluje do Jezusa jako wysłannika Boga, spodziewając się większej pomocy niż od ludzi. Gdy Jezus mówi: „Idź, twoja wiara cię uzdrowiła”, Bartymeusz może widzieć, a więc zacząć inne życie. Ma wiele możliwości, ale on wybiera jedną, idzie za Jezusem, stając się coraz bardziej jego Uczniem.
Rozumiemy w tym momencie tych alkoholików, którzy przestają pić, mogą żyć inaczej niż dotąd, ale też bardzo skutecznie mogą pomagać sobie nawzajem w czasie mitingów oraz innym, gdy dają przekonujące świadectwo. Warto posłuchać trzeźwych alkoholików, co mówią o swojej przeszłości, o religijności o tym, jak oszukiwali bliskich i siebie samych. O wielkiej grze, której nie domyślają się nawet najbliżsi. Ich sygnały, że potrzebują pomocy nie są właściwie interpretowane. Co jest szczególnie tragiczne dla tych ostatnich to możliwość, że kilkuletnie dziecko może wpaść w sidła, zanim zostanie wprowadzone w bezpieczne używanie i korzystanie tego typu urządzeń i narzędzi. Dzisiejsi uzależnieni spotykają się z szablonowymi postawami. Nieraz nagłośnienie śmierci dzieci z powodu podania im niebezpiecznych substancji powoduje zainteresowanie, poszukiwanie adekwatnej reakcji czy ożywienia odpowiednich służb, szkoły, rodziców czy sąsiadów. Najbliżsi i otoczenie człowieka zniewolonego potrzebuje sygnału do działania i pokierowania w tym działaniu. Otoczenie i rodzina mogą dać wzmocnienie uzależnionemu w jego pierwszych krokach a potem być dla niego oparciem.”

Ks. biskup Roman odwołał się też do tradycji polskich ruchów trzeźwościowych, które w XIX wieku odgrywały ważną rolę w przemianie życia społecznego. Zauważył, że misje trzeźwościowe, które miały miejsce w Galicji w 1844 roku, gromadziły licznych wiernych i inspirowały ich do podejmowania zobowiązań do abstynencji oraz tworzenia stowarzyszeń trzeźwościowych. Przywołał historię swojej rodzinnej parafii w Wadowicach, gdzie tysiące osób zobowiązały się do abstynencji, a symboliczne „pogrzeby gorzałki” miały przypominać o konieczności zerwania z nałogiem.

Drugie wydarzenie o wielkim znaczeniu religijnym wiąże się z przybyciem do Wadowic redemptorystów, którzy w dniach 16-27 października 1897r. prowadzili misje, których owocem były masowe nawrócenia i przemiana życia w wielu rodzinach. Redemptoryści w czasie rekolekcji prowadzących do nawrócenia wprowadzali w kult i modlitwę ukierunkowaną na obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który pozostał w parafii. Wadowicki obraz Matki Bożej, która zawsze gotowa nieustannie pomagać od samego początku przyciągał wielu wiernych z ich prośbami i strapieniami.

Rosnąca liczba świadectw o wysłuchanych prośbach umacniała przekonanie o jego cudowności zaś dogodne położenie kościoła z obrazem od początku sprawiało, że przychodzili tłumnie idący na zakupy, uczniowie udający się do pobliskich szkół czy idący z pociągu urzędnicy i wiejskie przekupki. Ważnym wydarzeniem, było wprowadzenie nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej wierni uczestnicy wypełniali świątynię w każdą środę wieczorem. Modlili się w swoich sprawach, ale także w intencjach, które były na głos odczytywane. Dominowały prośby o zdrowie i nawrócenie, często bliskiej osoby z pijaństwa. Były i dziękczynienia, i owoce wysłuchanych próśb, gdy trzeźwi już a do niedawna alkoholicy, zaczynali przybywać na nabożeństwo, później zaś na niedzielną Mszę.

Modlitwa w potrzebie jest pierwszym działaniem, drugim zaś rozeznawanie, co należy czynić po właściwej ocenie sytuacji, czy z wykorzystaniem sprawdzonego już sposobu działania. Tak też niech przebiega ta peregrynacja obrazu Matki Wolności”.

Inicjatywa peregrynacji obrazu łączy Diakonię Wyzwolenia Ruchu Światło-Życie oraz ruchy trzeźwościowe w naszej diecezji. Comiesięczne spotkania mają być także odpowiedzią na współczesne zagrożenia, jakie niesie ze sobą życie w społeczeństwie – uzależnienia od internetu, pożądliwości, bogactwa czy narkotyków. Po Mszy można było usłyszeć szczegółowe informacje na temat idei Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. O znaczeniu osobistego rozwoju, samowychowania, kształtowania charakteru oraz dążenia do celów w życiu, szczególnie w kontekście współczesnych wyzwań i trudności, jakimi są zniewolenia, opowiedział mec. Olgierd Pankiewicz, prawnik, adwokat, mąż i ojciec siedmiorga dzieci. Zachęcił on do refleksji nad tym, jak ważne jest kształtowanie własnej woli, budowanie trwałych wartości i stawianie sobie ambitnych celów, które organizują i nadają sens życiu.

Spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu i odmówienie Litanii do Matki Bożej od Wykupu Niewolników.

Spotkania z Matką od Wykupu Niewolników w naszej diecezji w latach 2024/2025 organizuje Diakonia Wyzwolenia Ruchu Światło-Życie naszej diecezji bielsko- żywieckiej i Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości ks. Piotr Leśniak.

Harmonogram spotkań:

02.12.2024r.,godz. 18;00 – Ujsoły
06.01.2025r.,godz. 16:45 – Brenna
03.02.2025r.,godz.18:00 – Targanice
03.03.2025r.,godz. 18;30 – Oświęcim, parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego
07.04.2025r.,godz.-18;00- Żywiec konkatedra
05.05.2025r.,godz.-18;00- Chybie 

Tekst i foto: M.Szpak

 

Podobne wiadomości

Adwent – radosne oczekiwanie

Adwent – radosne oczekiwanie

Niedziela, 1 grudnia rozpoczyna okres Adwentu, radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Adwent poprzedza święta Bożego Narodzenia i obejmuje cztery tygodnie. W trzecią niedzielę Adwentu kapłani będą odprawiać nabożeństwa w różowych szatach - zaś teksty liturgiczne...

Rekolekcje z kawą w tle

Rekolekcje z kawą w tle

Juz po raz kolejny odbędą się "Rekolekcje z kawa w tle". Tym razem twórcy serdecznie zapraszaja na rekolekcje adwentowe, które rozpoczną się 5 grudnia i potrwają 3 dni.  -Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Rekolekcji z kawą w tle, które poprowadzą ks. Piotr Bułka...

Diecezjalne Światowe Dni Młodzieży

Diecezjalne Światowe Dni Młodzieży

Diecezjalne Światowe Dni Młodzieży obyły się 24 listopada br. w bielskim kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka. Od 2021r odbywają się one w uroczystość Chrystusa Króla. Przed Mszą św. ks. Kamil Kuchejda – diecezjalny duszpasterz młodzieży razem z ks....