Z Tobą i dla Ciebie Jezu – zbierajmy wspomnienia

utworzone przez | kwi 2, 2025 | Wydarzenia

Rocznica śmierci biskupa Tadeusza Kusego OFM – uroczystości w Cieszynie

31 marca minęła pierwsza rocznica śmierci biskupa Zbigniewa Tadeusza Kusego OFM, który odszedł w 2024 roku w Kaga-Bandoro w Republice Środkowoafrykańskiej. Jego życie było przykładem oddania Bogu i ludziom, a praca misyjna w Afryce stała się symbolem poświęcenia i troski o najuboższych.

Zbigniew Tadeusz Kusy urodził się 2 grudnia 1951 roku w Cieszynie. W 1969 roku wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych, przyjmując imię zakonne Zbigniew. Święcenia kapłańskie przyjął 15 kwietnia 1976 roku w Katowicach z rąk biskupa Herberta Bednorza. Już na początku kapłaństwa zdecydował się na działalność misyjną, początkowo w Zairze, a następnie w Republice Środkowoafrykańskiej.

Biskup Kusy pracował w trudnych i niebezpiecznych warunkach, niosąc pomoc duchową i materialną miejscowej ludności. Jego działalność skupiała się na formacji młodych zakonników oraz zarządzaniu diecezją Kaga-Bandoro, której został ordynariuszem w 2015 roku. Znany był ze zdecydowanej postawy w obronie wiernych podczas konfliktów i niepokojów społecznych, wielokrotnie apelując o ochronę najsłabszych mieszkańców.

W pierwszą rocznicę jego odejścia społeczność Cieszyna uczciła pamięć zmarłego biskupa. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, który także odsłonił epitafium upamiętniające biskupa Kusego. Tablica znajduje się w kościele pw. Marii Magdaleny, na ścianie pod zabytkową amboną, a jej fundatorem jest sam bp Pindel.

Po Mszy świętej odbył się wieczór wspomnień w Domu Narodowym. Bliscy, przyjaciele, współpracownicy, siostry Elżbietanki oraz bracia Franciszkanie dzielili się historiami i świadectwami z życia biskupa Kusego. Gościnnie wystąpili także studenci z Nigerii.

Zgromadzeni podkreślali wyjątkową miłość do drugiego człowieka, jaką kierował się bp Kusy przez całe życie, pamiętając o jego codziennym motcie: „Z Tobą, Jezu i dla Ciebie”.

Joanna Buzek

Każdą osobę, która chciałaby podzielić się swoim wspomnieniem o naszym Biskupie Tadeuszu bardzo prosimy o nadsyłanie tekstów czy fotografii na adres email: wspieramdobryprojekt@icloud.com

lub listownie – Ks. Piotr Góra – 43-300 Bielsko-Biała ul. Żeromskiego 5a

 

Dzieląc się wspomnieniami – pragniemy przytoczyć fragment wiadomości email, którą ks. Biskup Tadeusz wysłał w 2022 woku razem z życzeniami świątecznymi.

 

Dodatek noworoczny

Pan niech Wam błogosławi w Nowym Roku!

Skończyłem niedawno Msze świętą w katedrze (zaczęliśmy o 8.30, skończyliśmy o 11.10, 1 stycznia). Wyrażenie „Pan niech Ci błogosławi” w języku sango oddane jest prze słowa: „Pan niech położy rękę swoją na tobie”, choć istnieje jeszcze inne słowo, określające błogosławieństwo, czerpiące z lokalnych zwyczajów i praktyk, mianowicie „położyć ślinę na czole kogoś” –‘tufa” w języku sango. Sam widziałem, jak babcia młodego chłopca, którego wieźliśmy z Obo do niższego seminarium w Bangassou, zatrzymała nas na drodze, może 25 km od Obo, w polach. Chłopak wyszedł z auta a ona splunęła na swoją rękę a następnie pomazała mu głowę. A kiedyś we wiosce, inna starsza pani, po przywitaniu mnie z okrzykami radości, robiąc gest delikatnego spluwania między wargami, „położyła” w ten sposób swoje błogosławieństwo, albo wzywała błogosławieństwa Boże, na moich rękach i przedramieniach. –  „Tufa ti Nzapa na ndo ti mo!”  –  Błogosławieństwo Boże nad Tobą!

Tutaj krótka obserwacja: tak więc pluć (na kogoś) co więcej, popluć kogoś (rytualnie), według tutejszego znaczenia kulturowego, wcale nie jest gestem obrazy czy znieważenia, ale znakiem wezwania błogosławieństwa!

Z Bandoro za daleko, abym splunął w kierunku Katowic czy gdzie indziej ale niech Pan Wam zawsze błogosławi, zwłaszcza Tobie, we wszystkich codziennych trudach!

W najbliższy wtorek wyjeżdżam do stolicy na zebranie plenarne biskupów. Po nim chcę odwiedzić 4 parafie na południu, wespół z kilkoma wspólnotami we wioskach. Jak Pan Bóg da, wrócę do domu 9 lutego. Razem z programem niedzielnym na 13 II (wyjazd do niedalekiej wioski), w tym całym czasie będę miał sposobność poświęcenia 5 nowych kaplic. A na następne dwie niedziele (20 i 27 II); chciałbym pojechać do dwóch parafii na północ, ale to zależy od sytuacji, także bezpieczeństwa na drogach i tam w miastach. Polecam ten kolejny wysiłek waszej modlitwie!

Szczęść Boże!

Zbigniew

Nowy Rok 2022

Wszystkie kategorie

Wydarzenia

Z życia Kościoła

Nasze Szkoły

Z regionu

Rozważania

Historia – wspomnienia

Wywiady – rozmowy

Słowo na niedzielę

Jeśli jesteś pełen pasji,
pragniesz tworzyć wartościowe treści
i chcesz stać się częścią wyjątkowego zespołu,
dołącz do „Gwiazdki Cieszyńskiej”!

Znajdź nas

Dołącz do nas i naszych przyjaciół
na mediach społecznościowych