Do głębokiego zaufania miłosierdziu Jezusa, które jest zawsze dostępne i aktualne – zachęcił bp Roman Pindel podczas Eucharystii 18 stycznia 2025 r. w konkatedrze w Żywcu. W modlitwie i spotkaniu świątecznym udział wzięli nadzwyczajni szafarze Komunii św. z diecezji bielsko-żywieckiej z ich duszpasterzem ks. Piotrem Hoffmannem. Wszyscy oni pielgrzymowali do świątyni żywieckiej ustanowionej przez biskupa jako jeden z 13 kościołów jubileuszowych na terenie diecezji. O historii konkatedry opowiedział szafarzom i ich rodzinom przybyłym na modlitwę proboszcz ks. Grzegorz Gruszecki.
W homilii bp Roman Pindel podzielił się refleksją nt. miłosierdzia Bożego w świetle fragmentu Listu do Hebrajczyków (Hbr 4, 14-16), czytanego podczas Eucharystii. Duchowny odwołał się do własnych doświadczeń i odkryć teologicznych, szczególnie zainspirowanych analizą starodruków i komentarzy biblijnych. W tym kontekście ukazał Jezusa jako miłosiernego Arcykapłana, nieustannie troszczącego się o ludzkość.
Biskup opowiedział o książce znalezionej w krakowskim seminarium – francuskim komentarzu do Listu do Hebrajczyków, który zawierał podkreślenia i notatki autorstwa księdza profesora Ignacego Różyckiego, wybitnego teologa. Wyjaśnił, że książka ta stała się kluczowa w badaniach nad objawieniami s. Faustyny Kowalskiej, zwłaszcza w kontekście kultu Bożego Miłosierdzia, który w połowie XX wieku napotykał na liczne trudności. Profesor Różycki, początkowo sceptyczny wobec autentyczności objawień Faustyny, dzięki analizie „Dzienniczka” i Pisma Świętego doszedł do wniosku, że jej przesłanie o Bożym miłosierdziu jest zgodne z tradycją i teologią Kościoła.
Kaznodzieja wskazał na postać Jezusa jako Arcykapłana – współczującego i miłosiernego. Podobnie jak żydowski arcykapłan, zanoszący w święto Jom Kipur ofiarę za grzechy Izraela, Chrystus złożył doskonałą ofiarę za grzechy całego świata. Jednak – jak podkreślił biskup – Jezus Chrystus nieustannie trwa w swojej misji miłosierdzia, przechodząc przez „niebiosa”, by stanąć przed Bogiem Ojcem i wstawiać się za ludzkość.
„On nie tylko złożył ofiarę swojego życia w swoim ciele ludzkim, nie tylko umarł za wszystkie grzechy świata, ale także wciąż jest zainteresowany losem człowieka, kolejnych pokoleń, także naszego pokolenia. I pragnie, abyśmy nie ustawali w wierze, abyśmy mogli się nawrócić i doznać miłosierdzia Bożego wobec grzesznika. Wtedy, kiedy człowiek jest kuszony, słaby, zniewolony i może upaść, powinien przybliżyć się do Boga. Nie wycofać się, nie schować się, jak mężczyzna i kobieta w raju po upadku, ale właśnie przybliżyć się do Niego, szczególnie wtedy, gdy jest nam ciężko, gdy jesteśmy kuszeni, gdy różne myśli nas nachodzą i gdy wydaje się, że grzech jest potężniejszy od nas” – zaznaczył i zachęcił, by zbliżać się do Jego tronu łaski. Zapewnił, że Jezus, jako miłosierny Arcykapłan, zna ludzką słabość i pragnie udzielać wsparcia, szczególnie wtedy, gdy człowiek czuje się bezsilny wobec grzechu.
„Zbliżmy się do Tego, który jest miłosierny przed Ojcem i który udzieli nam pomocy, kiedy będziemy o to prosić. Wydaje mi się, że bardzo mało mówimy o tym wymiarze miłosierdzia, który jest tak bardzo potrzebny. To miłosierdzie jest konieczne każdemu z nas, bo przecież jesteśmy kuszeni codziennie” – dodał.
Wszystkich szafarzy powitał ich duszpasterz ks. Piotr Hoffmann, który wraz z proboszczem zaprosił pielgrzymów z całej diecezji na spotkanie przy stole w pobliskim Domu Katolickim.
Podstawowa funkcja szafarza to pomoc przy rozdawaniu Komunii św. w kościele. Szafarze spotykają się przy tej okazji też z osobami, które są w potrzebie, chorymi, seniorami, niepełnosprawnymi.
Funkcję nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. wprowadzono w Kościele w Polsce w 1990 roku. Do tej posługi biskupi mogą upoważnić mężczyzn w wieku 25-65 lat, zaangażowanych w życie parafii i odznaczających się nienagannym życiem moralnym oraz wiedzą religijną. Kandydatów wybiera i poleca proboszcz parafii. Przed ustanowieniem do posługi szafarza nadzwyczajnego Komunii św. kandydaci uczestniczą w specjalnym studium przygotowawczym.
Pierwsze ustanowienie nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w diecezji bielsko-żywieckiej miało miejsce w 1997 r. Posługuje w niej obecnie około 250 wszystkich szafarzy. Na co dzień wykonują różne zawody.
red. Robert K. / Strona www Diecezji Bielsko-Żywieckiej