Dziady zapraszają na Żywieckie Gody

Ulicami Bielska-Białej przeszły Dziady Noworoczne, zapowiadając huczny beskidzki karnawał oraz 56. Żywieckie Gody, które rozpoczynają się już w najbliższą sobotę w Żywcu.

11 stycznia zainaugurowany zostanie 56. Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody. Z zapowiedzią tej imprezy 9 stycznia pojawiały się w Bielsku-Białej Dziady Noworoczne. Z placu Bolesława Chrobrego na plac Ratuszowy przeszedł ulicami miasta barwny korowód. Przed Ratuszem kolędników powitał prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

– W ramach obchodów Godów, jak co roku, Dziady zajechały do Bielska-Białej. Jako prezydent miasta – w imieniu mieszkańców – dziękuję, że zaszczyciliście nas swoją obecnością na trasie waszych przejazdów. Tak piękne tradycje trzeba pielęgnować. Muszę przyznać, że my tych tradycji w naszym mieście trochę wam zazdrościmy, ale z upływem czasu coraz mniej, gdyż przyjeżdżacie do nas i dzielicie się z nami radością. Dziękuję wszystkim instytucjom za kolejne wspaniałe organizowanie tych obchodów. Czujcie się dobrze w Bielsku-Białej – mówił na schodach Ratusza prezydent Jarosław Klimaszewski. 

Przemarsz Dziadów to nie tylko zabawa, ale huczna zapowiedź 56. Żywieckich Godów, czyli Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych, który odbywać się będzie w Żywcu, Milówce i Bielsku-Białej od 11 do 26 stycznia 2025 r. To najstarszy wciąż odbywający się przegląd kolędniczy w Polsce i jednocześnie największa tego typu impreza w regionie. Kluczową częścią wydarzenia są konkursy mające na celu ochronę dziedzictwa kulturowego, w których corocznie bierze udział blisko dwa tysiące uczestników. 

Oprócz Dziadów Noworocznych z Żywiecczyzny, których kolędowanie w 2016 roku wpisano na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, podczas Żywieckich Godów można zobaczyć wyjątkowe, unikatowe formy kolędowania Górali Śląskich, Żywieckich i Babiogórskich, tradycyjnie odbywające się w izbie. Szczegóły imprez można znaleźć na stronach organizatorów:
https://rok.bielsko.pl/2025/01/02/przed-nami-huczny-beskidzki-karnawal-56-zywieckie-gody/

Przed bielskim Ratuszem pojawili się jukace strzelający z bata i inni przebierańcy. Ich ubiór i zachowanie nie są przypadkowe, ale wiążą się z wielowiekową tradycją.

Oto kilka postaci z wyjaśnieniami: 

Konie – najważniejsze postaci w obrzędzie, występują parami, są prowadzone przez Komendanta. Ich strój to charakterystyczne wielkie czapy przypominające końskie głowy oraz długie, kolorowe narzuty, a także dzwonki, którymi potrząsają w takt muzyki; Konie symbolizują siłę, zdrowie i żywotność, a także bieg życia oraz triumf witalności nad umieraniem (śmierć Starego i początek Nowego Roku). Kulminacyjnym punktem obrzędu jest upadek Koni oznaczający ich śmierć, co symbolizuje zamieranie przyrody – wówczas wszystkie postaci nieruchomieją, po czym Konie zmartwychwstają, czerpiąc moc z ziemi – wówczas cała przyroda ożywa.

Niedźwiedź – ubrany w futro imitujące skórę niedźwiedzią, którego kosmatość symbolizuje witalność i płodność; odzwierciedla siłę natury, męstwo i obfitość. Turlając się po ziemi, przekazuje jej swą energię witalną; zwykle przyprowadzany jest przez Cygona, który dawniej przybywał do wsi z tresowanymi dzikimi zwierzętami.

Diabły – dzielą się na czarne i czerwone – symbolizują zło (czarne) oraz piekielny ogień (czerwone). Ich stroje są w miarę jednolite kolorystycznie, wyposażone w rogi, przerażające w wyrazie maski – z widocznymi zębami i wysuniętym językiem – oraz drewniane widły. Dokazują, zaczepiają dziewczęta i młode kobiety; podczas obrzędu rozpalają ogień symbolizujący piekło.

Jukac – jeden z kolędników o twarzach zakrytych futrzanymi maskami, w specyficznych, długich czapkach, strojach przyozdobionych wiszącymi u pasa dzwonkami. Jukace trzaskają długimi na kilka metrów batami; hałas czyniony przez Jukacy ma odstraszać zło oraz sygnalizować nadejście Nowego Roku. Kolędują wyłącznie w dzielnicy Żywca – Zabłociu.

Śmierć – ubrana na biało, z kosą jako atrybutem, zawsze jest w masce; symbolizuje nieuchronność losu każdej żywej istoty. Zagarnia kosą napotkanych ludzi, czyniąc ich niejako swoją własnością.

Macidula – inaczej Sznurkorz – postać zamaskowana, ubrana w postrzępione i powiewające szmatki, ścinki materiałów. Być może jest uosobieniem handlarza szmatami, odzieżą, jednak jej obecność w grupie Dziadów nie jest jednoznaczna.

Cygonka – wraz z Cygonem tworzy parę symbolizującą obcych, postaci przybywające ze świata zewnętrznego. Na plecach nosi zawiniątko z małym dzieckiem, wróży napotkanym osobom z kart bądź z ręki.

Żyd i Żydówka – para identyfikowana jako obcy, postaci przybyłe z daleka. Prezentowani są w sposób typowy dla kultury tradycyjnej – karykaturalny, stereotypowy. Żyd jest kulawy, garbaty, nosi walizkę z towarem oraz dzwoneczek, którym anonsuje swe nadejście. Reklamuje i sprzedaje przywieziony z daleka asortyment.

Pachołek – młody chłopak, który ma pomalowaną twarz, ubrany jest w strój góralski; krocząc na przedzie i trzaskając z bata, zapowiada nadejście całej grupy Dziadów.

W ramach Żywieckich Godów odbędą się:

11-12 stycznia – Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych występujących w Izbie w Żywcu,
18 stycznia – Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych występujących w plenerze, konkurs trzaskania z bata w Milówce,
18 i 25 stycznia – korowody w Milówce i Żywcu,
26 stycznia o godz. 17.00 koncert laureatów w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej.
Ponadto zaplanowano koncerty kolęd, potańcówki, degustacje jadła regionalnego, pokazy tradycyjnego skubania pierza, łuskania fasoli czy przędzenia wełny.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, współorganizatorami są – Miejskie Centrum Kultury w Żywcu, Gminny Ośrodek Kultury w Milówce, Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej – Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz. 

56. Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Wydział Prasowy UM Bielsko-Biała / Urszula i Andrzej Omylińscy

Podobne wiadomości

Wieczór Kolęd w COK Dom Narodowy w Cieszynie

Wieczór Kolęd w COK Dom Narodowy w Cieszynie

W dniu 11 stycznia 2025 roku w COK Dom Narodowy w Cieszynie odbył się niezapomniany Wieczór Kolęd, podczas którego publiczność miała okazję wysłuchać pięknych aranżacji tradycyjnych kolęd i pastorałek. Na scenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im....

Ponad 91 000 zł dla poszkodowanych z ul. Głębokiej

Ponad 91 000 zł dla poszkodowanych z ul. Głębokiej

Ponad 91 tysięcy złotych zebrano podczas wszystkich zbiórek na rzecz poszkodowanych w wyniku zawalenia się kamienicy przy ul. Głębokiej w Cieszynie. Ponad 74 tysiące złotych zebrano we wszystkich kościołach dekanatu cieszyńskiego w ramach prowadzonej zbiórki na pomoc...

Siostry Elżbietanki zachęcają do udziału

Siostry Elżbietanki zachęcają do udziału

Zapraszamy na kolejną odsłonę spotkań online. Wspólnie zastanowimy się jak to jest spotkać się ze samym sobą i czy to w ogóle możliwe. Szczegóły na plakacie.