Diecezjalne święto Akcji Katolickiej

Diecezjalne patronalne święto Akcji Katolickiej odbyła się w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata 24 listopada br. w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa .
Święto patronalne rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu, w której przewodniczył ks. prof. Tadeusz Borutka- asystent diecezjalny bielsko- żywieckiej Akcji Katolickiej.

Mszę świętą koncelebrował ks. biskup Piotr Greger wraz księżmi asystentami parafialnych oddziałów AK z ks. prof. Tadeuszem Borutko i ks. Marcinem Aleksym – proboszczem parafii.

W homilii zwracając się do zebranych ks. biskup Piotr analizując królewską władzę Chrystusa w świetle Pisma Świętego, zwłaszcza Apokalipsy i Ewangelii, zwrócił uwagę, że Jego duchowe, miłosierne i wieczne panowanie kontrastuje z ograniczoną i często ułomną władzą ludzkich królestw, powiedział:

„Królestwa ludzkie – państwa – opierają się na porządku prawnym, mają swoje obowiązujące prawo. Bywa jednak, że ten ustanowiony przez ludzi porządek prawny nie odpowiada prawdziwemu dobru człowieka, bo nie opiera się na trwałym fundamencie prawa Bożego. Królestwo Chrystusa ma także swój porządek; jest to nade wszystko płaszczyzna miłości. Chrystus sprawuje swoją władzę w oparciu na miłość, dlatego przed wszystkimi, którzy przynależą do Jego królestwa stawia nowe przykazanie miłości Boga i bliźniego. Królestwo Chrystusa buduje się mocą miłości, ponieważ inaczej nie można.

Królestwa i państwa mówią dużo o pokoju, nawet o ten pokój zabiegają, choć jednocześnie nie rezygnują ze zbrojeń, a świat wciąż niespokojny toczy wojny. Pokój ludzki nie zawsze oparty jest na trwałych fundamentach, dlatego tak wiele wysiłków potrzeba, by go zaprowadzić i utrzymać. Chrystusowe królestwo jest królestwem pokoju, ale takiego, którego świat dać nie potrafi. To Chrystus jest Pokojem, to On jest źródłem pokoju w ludzkich sercach. On i tylko On zaprowadza ład w sercu. Jest on oparty na miłości, dzięki której możemy być ludźmi pokoju, a także społeczeństwem otwartym na konieczność przebaczenia i pojednania.

Królestwa i państwa dysponują władzą, chociaż człowiek nie zawsze potrafi z niej we właściwy sposób korzystać. Łatwo ulega jej złudnemu urokowi i zamiast służyć, chce innych sobie podporządkować. Przykładów – i to nie tylko z odległej historii – moglibyśmy podawać wiele. Przed władzą ludzką ciągle stoi ta sama pokusa, którą próbowano zwieść i wystawić na kolejną próbę Chrystusa, aby schodząc z krzyża ocalił samego siebie. Jezus jest naprawdę Królem, a jest nim właśnie dlatego, że pozostał na krzyżu, i w ten sposób oddał życie za całą ludzkość.

Udział w panowaniu Chrystusa weryfikuje się konkretnie tylko poprzez uczestnictwo w Jego uniżeniu, w tajemnicy Jego krzyża. Również posługa każdego z nas – biskupa, prezbitera, żony, męża, ojca, matki, dziecka – opiera się całkowicie na wierze. Jezus może budować na nas swój Kościół o tyle, o ile znajduje w nas wiarę prawdziwą, przepełnioną duchem Chrystusowej Paschy; wiarę, która nie chce nakłaniać Jezusa do zejścia z krzyża, lecz zawierza Mu całe swoje życie. W tym sensie prawdziwym miejscem namiestnika Chrystusa jest krzyż i trwanie w posłuszeństwie tych treści, które w krzyżu Jezusa mają swoje źródło. Wymowa krzyża nie jest tylko teorią czy kwestią spekulacji, ale fundamentem życia ludzi wiary. Dlatego chrześcijaństwo nie jest drogą wygodną, ile raczej wymagającą wysiłku wspinaczką, której zawsze towarzyszy światło Chrystusa Króla niosące poczucie nadziei. Wielkim dramatem współczesnego społeczeństwa – pisał o tym, zarazem ubolewając, papież Benedykt XVI – jest nieuznawanie, utrata albo marginalizacja prymatu Boga.”

Na zakończenie ks. biskup Piotr powiedział”

„Jeśli naszym Królem nie jest Jezus, to kto? Jeśli nie to królestwo, które jest niebem, to jakie? Jeśli nie wieczność będąca radosnym i pełny chwały zjednoczeniem z Bogiem bez końca, to jaka?”.

W liturgii uczestniczyli członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej diecezji bielsko- żywieckiej, z prezesem DIAK Andrzejem Kamińskim i wiceprezes Ireną Olmą z członkami zarządu. Były również liczne poczty sztandarowe parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej naszej diecezji. Uroczystość uświetnił śpiew chóru parafialnego z parafii św. Michała Archanioła z Wilkowic.

Tekst i foto: M.Szpak

Podobne wiadomości

Wigilijkowy czas w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym

Wigilijkowy czas w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym

Wigilijkowy czas w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Cieszynie dobiegł końca. Spotkania w klasach (i pomiędzy nimi) odbywały się w cudownie świątecznej atmosferze. - Rozpoczęliśmy Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. Piotra Bułki, który skierował do nas swoje słowo....

Rok Jubileuszowy w diecezji – rozpoczęcie 29 grudnia

Rok Jubileuszowy w diecezji – rozpoczęcie 29 grudnia

Życie chrześcijanina to pielgrzymka, której celem jest zbawienie – o tym przypominać ma wiernym Rok Jubileuszowy, który Kościół w 2025 roku przeżywać będzie pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. 24 grudnia 2024 r. nastąpi uroczyste otwarcie drzwi świętych w bazylice...

„Paczka dla seniora” w katolickiej szkole!

„Paczka dla seniora” w katolickiej szkole!

Z dumą informujemy, że akcja charytatywna "Paczka dla Seniora" zakończyła się ogromnym sukcesem! Dzięki zaangażowaniu całej społeczności KSP udało się przygotować i dostarczyć paczki z niezbędnymi artykułami dla seniorów. W akcję włączyli się uczniowie, rodzice i...