W sobotę 9 listopada w Ustroniu i Goleszowie miało miejsce spotkanie, podczas którego rozmawiano o wielkich osobowościach naszej małej ojczyzny.
„Cieszyńskie szlaki do wolności” odbyły się w ramach seminarium, a sami uczestnicy mieli okazję poznać historie wybitnych dla Śląska Cieszyńskiego postaci, które miały istotny wpływ na rozwój naszego regionu.
W gronie bohaterów wydarzenia znaleźli się m.in.: Józef Buzek, Jan Ciahotny, Ludwik Ciahotny, Helena Molak, Paweł Niemiec, Evaryst Pit’ha, Wincenty Witos.
Wydarzenie obfitowało w szereg wywiadów oraz wykładów historyczno-ekumenicznych, które dotyczyły nie tylko samych bohaterów ale również historii naszego regionu.
W trakcie wydarzenia miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej na domu Pawła Niemca, działacza ruchu ludowego.
– Ta płyta będzie przypominała kolejnym pokoleniom o tych wszystkich postaciach i o ich wartościach, które ciągle są aktualnie i w przyszłości mogą inspirować kolejne młode pokolenia – mówił Jakub Staroń, kierownik Muzeum im. Jana Sarkandra w Skoczowie, który był pomysłodawcą oraz współorganizatorem tego wydarzenia.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Wicemarszałka Województwa Śląskiego Pana Grzegorza Boskiego. W trakcie wydarzenia odbył się koncert Estrady Regionalnej „Równica” im. Renaty Ciszewskiej, z udziałem muzycznym Józefa Brody w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Apostoła Jakuba Starszego w Ustroniu.