Pasja rodzinna – malarstwo Sobierajów

W Galerii Sztuki Wzgórze w dniu 28 IX 2024 r., była niecodzienna okazja, aby podziwiać twórczość malarską artystów rodziny Sobierajów z Bielska-Białej.

Uroczyście świętowali tam 50-lecie swojego małżeństwa i artystycznej twórczości. Pośród licznie zgromadzonej rodziny, przyjaciół, znajomych, parafian, proboszcza kościoła pw. MB Pocieszenia w Straconce, można było kontemplować wystawę pt.”Świadomość i ulotność”, która jest owocem artystycznej i duchowej wędrówki przez 50-lecie małżeństwa Urszuli Miącz-Sobieraj i Wacława Sobieraja oraz ich dzieci Agaty Sobieraj-Gorczowskiej – obchodzącej 20-lecie pracy jako architekt, urbanista i Bartłomieja Sobieraja.

„Rodzina Państwa Sobierajów uczyniła z malarstwa własną drogę życiową, własny portret piękna” – powiedziała p. Irena – parafianka – witając zebranych.
„Nie zmarnowali powierzonych im talentów, ale umieli je zwielokrotnić i pokazać innym, że w dzisiejszych czasach są wartości nieprzemijające. Promują sztukę inspirowaną tradycją chrześcijańską, inspirowana przyrodą, pozytywną stroną rzeczywistości.

Jak sami mówią – dorobkiem ich życia są dzieci, jest to obecnie 17 osobowa rodzina, oraz znajomi, przyjaciele, którzy doradzali, pomagali w różnych etapach życia. W nich wszystko współgra: malarstwo, życie, dom. Z pewnością tworzą artystyczny dom, ale na solidnym fundamencie, rozdając hojnie czas drugiemu, okazując wrażliwość na różne ludzkie biedy. Są rodziną, która bez zatrudnienia na tzw. etacie potrafiła funkcjonować przez wiele lat. Kiedy brakowało pieniędzy na codzienne życie, pomagała modlitwa i wiara, że znajdzie się dobre rozwiązanie – podkreśliła p. Irena.

Urszula Miącz-Sobieraj i Wacław Sobieraj dyplom z malarstwa uzyskali w PWSSP w 1974 r., w pracowni prof. Zdzisława Głowackiego w Łodzi. Poznali się na studiach i pobrali. Wspólnie uprawiają malarstwo i wspólnie wystawiają swoje prace. Od 50 lat mieszkają i tworzą w Bielsku -Białej. Uprawiają malarstwo sztalugowe – martwą naturę, pejzaż, portret oraz malarstwo sakralne. Pracują w technice olejno-żywicznej, akwareli i pastelu. Ulubionym tematem Urszuli są kwiaty. Wacław realizuje również mozaiki. Uczestniczyli w ponad 50-ciu wystawach zbiorowych, indywidualnych oraz wspólnych z synem Bartłomiejem – w kraju i za granicą, a także w Międzynarodowych Targach Sztuki w Bazylei i Toronto. Są laureatami konkursu malarskiego o „Wielką nagrodę Ondraszka” w roku 1980 (Wacław) i w 1987 (Urszula). Wacław zdobył w roku 1976 I nagrodę w dziedzinie grafiki, a w konkursie „Grafika roku”1979 i 1980 – III nagrodę. Urszula była nominowana do nagrody Prezydenta Miasta w dziadzinie kultury i sztuki – IKAR1994. Obrazy państwa Sobierajów znajdują się w wielu galeriach, muzeach, kościołach i u prywatnych kolekcjonerów w Polsce i za granicą. Syn Sobierajów -Bartłomiej ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, studiował na Wydziale Malarstwa w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. W 2003 roku uzyskał dyplom nagrodzony medalem Akademii.

Uczestniczył w wystawach indywidualnych: w Bielskim Centrum Kultury w Bielsku-Białej, Wadowickim Centrum Kultury w Wadowicach,w Białej Galerii Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie i zbiorowych: Pokonkursowa wystawa „Sacrum w sztuce” w Wadowicach, Niepołomicach, Brzeszcze, Oświęcimiu, Krakowie, wystawa „Salon zimowy” w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, wystawa „Grupa 77” w Domu Kultury Polskiej w Wilnie (Litwa) i w Domu Kultury Polskiej w Sofii (Bułgaria). Brał też udział w wystawach wspólnie z rodzicami: na Zamku Królewskim w Niepołomicach, w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, w Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie,
w Galerii Młodzieżowego Domu Kultury w Krakowie Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie,w Zbiorach Marii Skalickiej oddział Muzeum Ustrońskiego w Ustroniu, w Galerii Miejskiego Domu Kultury w Karwinie (Czechy), w Nowodworskim Domu Kultury w Nowym Dworze Mazowieckim, w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie „W kręgu europejskiej tradycji” – Sala Elżbietańska, w Galerii PPP w Bielsku-Białej „Rodzinne malowanie”, w Domu Kultury w Kętach „W Kręgu Chrześcijańskiej Tradycji”.
Mieszka ze swoją rodziną i tworzy w podkrakowskich Niepołomicach. Córka Sobierajów, Agata Sobieraj- Gorczowska jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Dyplom uzyskała w 1998 roku. Pracuje jako urbanista w Wydziale Planowania Przestrzennego Miasta Krakowa.

Urbanistyka jest moją pasją – powiedziała – p. Agata – różnorodność tematyczna projektowanych obszarów sprawia, że nigdy się nie nudzę i zawsze czegoś nowego się uczę. Szczególnie interesują mnie zagadnienia kompozycji przestrzennej, wpływ historii miejsca na strukturę funkcjonalno – przestrzenną oraz sposoby prowadzenia dialogu z mieszkańcami i partycypacja społeczna jako element zarządzania strategicznego w samorządzie lokalnym. Tę wrażliwość i zamiłowanie do piękna, poświęcenia, pracowitość wyniosłam z domu rodzinnego, w którym te sprawy były chlebem powszechnym.

W jej dorobku zawodowym znajdują się m.in.`nagroda SARPu uzyskana w konkursie na koncepcję zagospodarowania doliny rzeki Uherki w Chełmie, reprezentowanie politechniki w czasie międzynarodowego kongresu UNIV w Rzymie – temat prezentacji: „współistnienie różnych kultur na przykładzie architektury Krakowa”, nagroda Ministra Budownictwa za projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru otoczenia portu lotniczego Kraków-Balice, członkostwo w Południowej Okręgowej Izbie Urbanistów z siedzibą w Katowicach i w zarządzie tej izby w ostatniej kadencji, aktualnie członkostwo w Towarzystwie Urbanistów Polskich, rewitalizacja Uniejowa nad Wartą, udział w konkursie urbanistycznym na zagospodarowanie terenów w otoczeniu dworca kolejowego w Bielsku-Białej,wyróżnienie w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej centrum Mysłowic .Jest autorką lub współautorką ponad 20 planów zagospodarowania fragmentów Krakowa. Obecnie jest przewodniczącą Gminnej Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej w Sieprawiu.

Wernisaż wystawy malarskiej rodziny Sobierajów przebiegał w oprawie muzycznej członków Orkiestry Telemana Sadowskiego, oraz pianisty Floriana Kohuta. Z tej też okazji nadesłał swój wiersz poeta z Rudzicy Juliusz Wątroba. Więcej informacji o twórczości artystycznej rodziny Sobierajów można przeczytać w folderze przygotowanym, na okazję wernisażu, przez Małgorzatę Mańkę – prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, prywatnie pasjonatka malarstwa, sztuki sakralnej, Dama Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie.

Wystawę w Galerii Sztuki WZGÓRZE przy ul. Wzgórze 4 w Bielsku-Białej, można zwiedzać w dniach od 28 IX do 28 X br.
Twórcy serdecznie zapraszają.

Tekst i fotografie: Urszula Omylińska

 

 

 

Podobne wiadomości

Wigilijkowy czas w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym

Wigilijkowy czas w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym

Wigilijkowy czas w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Cieszynie dobiegł końca. Spotkania w klasach (i pomiędzy nimi) odbywały się w cudownie świątecznej atmosferze. - Rozpoczęliśmy Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. Piotra Bułki, który skierował do nas swoje słowo....

Rok Jubileuszowy w diecezji – rozpoczęcie 29 grudnia

Rok Jubileuszowy w diecezji – rozpoczęcie 29 grudnia

Życie chrześcijanina to pielgrzymka, której celem jest zbawienie – o tym przypominać ma wiernym Rok Jubileuszowy, który Kościół w 2025 roku przeżywać będzie pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. 24 grudnia 2024 r. nastąpi uroczyste otwarcie drzwi świętych w bazylice...

„Paczka dla seniora” w katolickiej szkole!

„Paczka dla seniora” w katolickiej szkole!

Z dumą informujemy, że akcja charytatywna "Paczka dla Seniora" zakończyła się ogromnym sukcesem! Dzięki zaangażowaniu całej społeczności KSP udało się przygotować i dostarczyć paczki z niezbędnymi artykułami dla seniorów. W akcję włączyli się uczniowie, rodzice i...