W dniach od 23-26 marca br. w bielskiej parafii katedralnej odbyły się rekolekcje parafialne.
Rekolekcje głosił ks. Jacek Kocur – proboszcz parafii p. w. św. Michała Archanioła z Lwowa- Sichowie i Zubrzy, a tematem rozważań rekolekcyjnych były „Cztery prawdy ewangelizacyjne”.
Cztery prawdy w stronę Tego, który chce nam dać więcej, niż jesteśmy sobie wyobrazić. Bóg chce byś blisko nas, ale my musimy zrobić kilka kroków, aby On mógł na nowo narodzić się w nas przez wiarę.
Pierwsza prawda ewangelizacyjna – Bóg mnie kocha. Słowo Boże to wyznanie Jego miłości i podpowiedź, jak dobrze i mądrze przeżyć życie. Jeśli uwierzę w tę miłość do mnie, nie zginę.
Druga prawda ewangelizacyjna – Bóg mi wybacza. Kiedy grzeszę, odwracam się od Boga, ludzi i siebie samego, dlatego przegrywam życie. Jeśli uznaję swój grzech , Bóg mi wybacza i podnosi.
Trzecia prawda ewangelizacyjna – Jezus Chrystus jedyną nadzieją. Sam nie poradzę sobie ze złem. Potrzebuję ratunki. Jezus Chrystus, prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek, jest moją jedyną nadzieją na ocalenie.
Czwarta prawda ewangelizacyjna– Jezus Panem Zbawicielem. Wierzyć znaczy powiedzieć Jezusowi osobiście Tak, wybrać Go jako Zbawiciela. Jeśli dam Mu się poprowadzić, wygram życie.
Przez poszczególne dni rekolekcyjne ks. Jacek rozwijał i tłumaczył poszczególne prawdy ewangelizacyjne. Źródło energii, do którego trzeba się na nowo podpiąć. To sam Bóg, który dał nam siebie w Jezusie Chrystusie i daje nam siebie dziś w Duchu Świętym.
Kościół jest z Boga i do Boga ma nas prowadzić. Nie da się budować więzi z Bogiem, nie budując ludzkiej więzi.
Ks. Jacek Kocur urodził w 1967r. w Rudzie Śląskiej. Święcenia prezbiteriatu w 1994r. udzielił w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla ks. arcybiskup Damian Zimoń.
W latach 1994-1998 posługę kapłańską pełnił w parafii Stanisława Biskupa i Męczennika w Suszcu, a w latach 1998- 2002 w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląski. W 2002r. ks. Jacek wyjechał do Ukrainy do lwowskiej parafii św. Michała Archanioła, gdzie przez rok czasu pełnił posługę wikariusza, a po roku został proboszczem parafii.
Początki lwowskiej parafii sięgają roku 1995, kiedy to na lwowskim osiedlu Sichów, w jednym z mieszkań zaczęto odprawiać Msze święte Bardzo szybko okazało się, że gromadzi się tam coraz więcej ludzi. Dlatego ówczesny metropolita lwowski, ks. kardynał Marian Jaworski, podjął decyzję o budowie kościoła. W 2004 r. kamień węgielny tej świątyni poświęcił w Watykanie papież Jan Paweł II. Dziś ta lwowska parafia jest przykładem żywej i rozwijającej się wspólnoty, do której wciąż napływają nowe osoby. „Przychodzi do nas wiele osób różnych wyznań. Jest to parafia, która ciągle się rozwija. Istnieje tutaj duża migracja. Wielu młodych ludzi wyjeżdża za granicę, ale jednocześnie na ich miejsce przychodzi dwa razy więcej osób z całej Ukrainy, którzy we Lwowie się osiedlają – mówił ks. proboszcz Jacek Kocur. – Przybywają z regionów, gdzie jest stosunkowo dużo katolików obrządku łacińskiego, jak tereny blisko polskiej granicy, a także z Winnicy, czy Chmielnickiego. Pojawiają się także osoby ze wschodniej Ukrainy, które uciekły do Lwowa w wyniku działań wojennych. Wciąż poszukują one swego miejsca w Kościele”. Świątynię konsekrował w dniu 29 września 2018r. ks. arcybiskup katowicki Wiktor Skworc w obecności ks. arcybiskupa lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego i ks. biskupa z diecezji gliwickiej Andrzeja Iwaneckiego. To właśnie dzięki wsparciu wiernych z Górnego Śląska udało się wybudować tę lwowską świątynię. Jak wspominał ks. Jacek podczas kazań kazań rekolekcyjnych w parafii odbywają się katechezy dla dorosłych, młodzieży i dzieci po niedzielnych Mszach świętych, a w ostatni czwartek każdego miesiąca zaprasza ciekawych gości na spotkanie z rodzicami.
Parafia od 2004r. Prowadzi przedszkole zwane ochronką im. bł. Edmunda Bojanowskiego, gdzie posługują Siostry Służebniczki NMP Niepokalanie Poczętej.
Szczęść Boże! ks. Jacku dalszej posłudze w parafii lwowskiej podczas toczącej się wojny.
Dziękujemy za wygłoszone do nas słowo Boże.
Tekst i foto: M.Szpak