Orszak Trzech Króli to przedstawienie jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania lokalnej wspólnoty, w której tworzymy kulturalne wydarzenie – jedną z największych rodzinnych, plenerowych imprez w Polsce. Orszak Trzech Króli upamiętnia wydarzenia ewangeliczne – Mędrcy ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej szopie najprawdziwszego Boga.
Polski Orszak Trzech Króli zaliczany jest do największych ulicznych jasełek na świecie. Orszak Trzech Króli, który odbył się po raz pierwszy w Warszawie w 2009 roku, rozpowszechnił się na takie kraje jak: Anglia, Austria, Łotwa, Rumunia, Ukraina, Włochy, a także Stany Zjednoczone, Ekwador, Rwanda, Republika Środkowoafrykańska i Demokratyczna Republika Konga.
Już po raz czternasty w Bielsku- Białej odbył się Orszak Trzech Króli. W tym roku rozpoczął się Mszą świętą w bielskiej katedrze, po której uformował się pochód i przeszedł ulicami miasta na bialski Plac Wojska Polskiego, gdzie na scenie Trzech Króli czekała święta rodzina w osobach Klaudii i Rafała Chrzanów z dwumiesięczną córeczką Aurelią. Kolędowały rzesze uczestników, którzy całymi rodzinami, z koronami na głowach, oddali publiczny hołd Dzieciątku Jezus. W role królów wcielili się Artur Pamuła, Marek Łuczak i Krzysztof Zaborowski – rodzice dzieci, które uczą się w przedszkolu „Ziarenko” i w szkole „Skała”, prowadzonych przez Bielskie Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Rodziny „Światło”. To właśnie stowarzyszenie było głównym organizatorem Orszaku Trzech Króli w Bielsku-Białej.
Mszę świętą w bielskiej katedrze koncelebrował ks. Marek Studenski- wikariusz generalny naszej diecezji bielsko – żywieckiej wraz księżmi: Antonim Młoczkiem – proboszczem parafii i Piotrem Hofmanem – dyrektorem wydziału duszpasterstwa ogólnego naszej diecezji bielsko- żywieckiej.
Homilię wygłosił ks. Marek, który zwracając się do licznie zgromadzonych bielszczan powiedział, wskazując na symbolikę gwiazdy betlejemskiej jako przewodnika mędrców, która w dzisiejszych czasach odnosi się do Pisma Świętego jako „gwiazdy życia” dla wiernych. Ks. Marek przywołał postać ks. biskupa Romana Pindla, jego życie, działalność naukową jako biblisty oraz jego hasło biskupie: „Trzymajcie się mocno Słowa życia” (Flp 2,16), wskazujące na centralną rolę Słowa Bożego w chrześcijańskim życiu i misji. Przypomniał, że 6 stycznia przypada 11. rocznica ingresu i święceń biskupich Romana Pindla. Towarzyszące posłudze hasło jest nie tylko dewizą biskupiej pracy, ale także zachętą dla wiernych do traktowania Biblii jako gwiazdy betlejemskiej współczesności, która oświetla drogę i prowadzi ku Chrystusowi. Zdaniem ks. Marka, motto to jest wezwaniem do życia w oparciu o Słowo Boże i uczynienia go podstawą codziennej egzystencji.„Słowo Boże jest kompasem. W tym smutnym życiu trzeba się czegoś trzymać. Świat na jedno pytanie ma tysiące różnych odpowiedzi. Jesteśmy skazani na to, żeby wybrać. Ja wybrałem tę odpowiedź, którą daje Pismo Święte. I na tym, na razie, dobrze wychodzę. Do tej pory jeszcze się ani razu nie zawiodłem.„Módlmy się za naszego biskupa Roma na w 11. rocznicę święceń biskupich i ingresu do tutejszej katedry. Panie, udziel mu potrzebnych łask Bożych dla owocnego głoszenia Twojego słowa i kierowania diecezją w rozpoczętym roku jubileuszowym”.
Jak już wspominałem po Mszy świętej uformował się pochód- niebieski „Dwór Europejski” poprowadzili uczniowie szkół zgromadzenia Córek Bożej Miłości, zielony – bielscy harcerze, a czerwony – przedszkolaki i uczniowie „Ziarenka” oraz „Skały”. Pod bramą Anielską przy zamku Sułkowskich zaśpiewał chór przygotowany przez szkoły zgromadzenia Córek Bożej Miłości. Do kolędowania zachęcał wszystkich po drodze, wraz z rodziną Moniki i Mateusza Niklów, Kuba Abrahamowicz.
Po oddaniu hołdu świętej rodzinie przez Mędrców, głos zabrali ks. Marek Studenski oraz prezydent Miasta Bielska- Białej Jarosław Klimaszewski. Ks. Marek zwracając się do zebranych powiedział, że każdy człowiek jest ukochanym dzieckiem Boga i dlatego ma prawo nosić koronę. „Nie ma na świecie żadnej godności – nawet prezydent Stanów Zjednoczonych nie ma takiej godności, jaką ma człowiek ochrzczony. Jesteśmy córkami i synami wszechmocnego Boga, i te korony rzeczywiście nam się należą”.
Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski przypomniał, że Orszak Trzech Króli w mieście to już wieloletnia tradycja. „Bardzo się cieszę, że tak licznie w niej uczestniczymy. To pokazuje, że jesteśmy wspólnotą. Tutaj prowadzący Kuba wielokrotnie używał słowa wspólnota – i myślę, że to dla nas wszystkich jest bardzo ważne. Tylko wspólnie możemy coś osiągnąć. To jest radosne święto, pełne radosnych ludzi, którzy dobrze się ze sobą czują. Mam nadzieję, że takie Bielsko-Biała będzie zawsze.
Na scenie zaśpiewał chór szkoły „Skała”, a wspólne kolędowanie odbyło się z Zespołem Wspólnoty „Miłość i Łaska Chrystusa”. Konferansjerkę poprowadzili Jakub i Anna Wężykowie.
Tekst i foto: M.Szpak