„W kontekście roku jubileuszowego, który przeżywamy, laureaci tej Nagrody są ogniwami nadziei – inspirują innych i wlewają nadzieję w serca” – zauważa ks. Piotr Hoffmann, dyrektor kurialnego Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego. Kapłan jest jednocześnie członkiem i przewodniczącym kapituły „Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego”. W rozmowie kilka dni przed zaplanowaną galą Nagrody w OCK w Oświęcimiu zdradził nazwiska kandydatów do wyróżnienia, wyłonionych w tym roku przez parafie lub duszpasterstwa. „Gala będzie formą wielkiego podziękowania dla tych osób za ich działanie, często ciche, mozolne, codzienne, ale niesamowicie istotne” – zapowiedział.
Zdaniem kapłana, tegoroczna edycja nagrody obfituje w nominowanych, którzy reprezentują szerokie spektrum działalności ewangelizacyjnej i apostolskiej. „Od osób indywidualnych przez wspólnoty, od świeckich po osoby życia konsekrowanego i kapłanów. Są to osoby podejmujące działania na polu edukacji, codziennej pracy, a także głęboko zaangażowane w duszpasterstwo czy działalność trzeźwościową. To piękne i pokazuje, jak ogromne bogactwo drzemie w naszej diecezji” – zauważył.
Kandydaci pochodzą praktycznie z całej diecezji bielsko-żywieckiej. „Mamy zgłoszenia m.in. z parafii w Skoczowie i Puńcowie na Śląsku Cieszyńskim, z Żywiecczyzny – z parafii konkatedralnej Rajczy, z Oświęcimia (parafia św. Maksymiliana). Są też nominacje z Bielska-Białej, Radziechów, Andrychowa (parafia św. Stanisława)” – informuje duchowny.
„Bardzo się cieszę i dziękuję wszystkim parafiom, księżom proboszczom oraz organizacjom, które zgłosiły kandydatów. Ta nagroda ma na celu promowanie ludzi i wspólnot, którzy działają, dzielą się dobrem i niosą nadzieję. Myślę, że w kontekście roku jubileuszowego, który przeżywamy, laureaci są ogniwami nadziei – inspirują innych i wlewają nadzieję w serca” – podkreślił ks. Hoffmann.
Ks. Hoffmann zaznaczył, że nagroda jest uhonorowaniem tych, którzy podejmują działania ewangelizacyjne i apostolskie w diecezji. Podczas gali 5 stycznia zostaną przedstawieni kandydaci, a następnie odbędzie się wręczenie nagrody. Jak zwykle, wydarzenie rozpocznie wykład Teresy Wontor-Cichy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Nominowani do nagrody to osoby i grupy, które poprzez swoje zaangażowanie i działalność znacząco wpływają na życie społeczności lokalnych oraz ewangelizację.
W tym roku są to:
Bractwo Trzeźwości przy parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu prowadzi modlitwy, organizuje nabożeństwa oraz wspiera osoby uzależnione, promując całkowitą abstynencję.
Andrzej Brandys przez 25 lat z oddaniem pełnił funkcję kościelnego w kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego w Nickulinie należącej do parafii w Rajczy, inicjując modlitwy i wspierając życie duchowe swojej wspólnoty.
Księża Przemysław Gawlas i Jakub Kuliński wraz z Duszpasterstwem Służby Liturgicznej Diecezji Bielsko-Żywieckiej organizują rekolekcje, warsztaty i pielgrzymki, kształtując duchowość młodych.
Magdalena Jodłowska, dyrektor parafialnego przedszkola katolickiego przy parafii św. Stanisława BM w Andrychowie, angażuje się w Domowy Kościół i wychowanie w wartościach chrześcijańskich.
Siostra Honorata Klonowska kieruje Domem Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Służebniczek w Skoczowie, integrując osoby z niepełnosprawnościami poprzez teatr i aktywizację społeczną.
Koło „Misyjna Jutrzenka” ze Skoczowa od 30 lat promuje duchowość misyjną poprzez modlitwę, zbiórki i ewangelizację.
Anna Tomaszek z parafii w Radziechowach działa w Caritas, organizuje akcje charytatywne i pielgrzymki, wspierając swoją parafię i szkołę.
Marta Wolska z konkatedralnej parafii w Żywcu od lat koordynuje pielgrzymki oraz wyjazdy na spotkania młodych, wykazując się ogromną wiarą i zdolnościami organizacyjnymi.
Izabela Żwak z parafii w Puńcowie organizuje koncerty charytatywne na rzecz hospicjum, łącząc kulturę z działaniami na rzecz potrzebujących.
Wszyscy nominowani cechują się głęboką wiarą, oddaniem i pasją w służbie Kościołowi i ludziom.
/Diecezja Bielsko-Żywiecka/