Pasterka w katedrze

Pasterka jest nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia. Od stuleci przyciąga do kościołów rzesze wiernych w różnym wieku. Stanowi swoistą formę uczczenia pamięci o pasterzach, którzy gdy tylko dowiedzieli się o narodzinach Jezusa, wyruszyli do stajenki, aby go powitać. Ta podróż inspiruje współczesnych wiernych do odwiedzenia żłóbka przygotowanego w kościele.

Pierwsze wzmianki historyczne na temat pasterki pochodzą z IV wieku n. e. Początkowo była odprawiana w Grocie Narodzenia w Jerozolimie, z której wierni wraz z kapłanem przenosili się do podziemi bazyliki Bożego Narodzenia. Z biegiem lat zwyczaj powitania Dzieciątka Jezus rozprzestrzenił się na wszystkie kraje chrześcijańskie i przetrwał do dziś.

W większości parafii pasterka rozpoczyna się o północy, ale godzina 24:00 wcale nie jest liturgicznym wymogiem. Stąd też niektóre kościoły rozpoczynają Mszę Świętą wcześniej, np. o godz. 22. Należy do nich już od kilku lat Bazylika św. Piotra w Watykanie, gdzie pasterka odprawiana jest pod przewodnictwem samego papieża. Kluczowa nie jest zatem w tym przypadku godzina, ale pora rozpoczęcia Eucharystii. Pasterką nie nazywa się „Mszy sprawowanej o północy”, tylko „Mszę sprawowaną w nocy z 24 na 25 grudnia”. Co więcej, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby w jednej parafii celebrowanych było nawet kilka pasterek (o różnych godzinach; w różnych miejscach).Pasterka cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród Polaków. Udział w tej nietypowej Mszy Świętej biorą także tysiące Austriaków, Hiszpanów, Włochów oraz mieszkańców Irlandii Północnej.

W bielskiej katedrze Mszę świętą z 24 na 25 grudnia br. sprawował ks. Marek Studenski – wikariusz generalny naszej diecezji bielsko- żywieckiej wraz księżmi wikariuszami katedralnymi na czele z ks. proboszczem Antonim Młoczkiem oraz ks. Jackiem Moskalem – vice rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Homilię wygłosił ks. Marek, który zwracając się do wiernych, przywołał wydarzenia z początku XXI wieku, takie jak terroryzm, pandemia i wojny, które ukazują, że świat, pomimo postępu nauki i technologii, wciąż nie jest bezpiecznym miejscem. Zwrócił uwagę na doświadczenie ludzkiej niemocy. „Jesteśmy bezradni. Możemy tam posyłać pomoc, możemy wspierać w jakiś sposób, ale wszystkie organizacje międzynarodowe są bezradne, bezbronne wobec wojny, gdzie giną młodzi żołnierze, kobiety i dzieci. Doświadczamy niesamowitej bezradności i jesteśmy już o tym przekonani, że świat nie jest bezpiecznym miejscem. Dlatego szukamy kogoś, na kim moglibyśmy się oprzeć”.
Ks. Marek Przytoczył liczne świadectwa heroicznej wiary i przebaczenia – m. in. znanej piosenkarki Eleni, która przebaczyła zabójcy swojej córki. Podkreślił to jako przykład siły miłości chrześcijańskiej. „Wiara w Boga daje zdolność do heroicznych czynów, takich jak przebaczenie i pojednanie” – wyjaśnił, odwołując się także do losów więźniów obozów koncentracyjnych, którzy w najtragiczniejszych warunkach potrafili znaleźć sens życia w modlitwie i wierze.

Na zakończenie ks. Marek przypomniał, że otwarcie jubileuszu 2025-lecia narodzin Jezusa jest szczególną okazją do umocnienia swojej wiary i przyjęcia Bożych łask.„Papież Leon Wielki napisał wspaniałe kazanie na uroczystość Bożego Narodzenia. Są to słowa pełne nadziei, i wtedy ten wielki papież powiedział, że nadzieja, którą przynosi Jezus Chrystus, jest dokładnie dla wszystkich: i dla tych, którzy już są wierzący i Go kochają, i dla tych, którzy gardzą Nim”, przywołując słowa papieża:„Jezus Chrystus przychodzi na świat. Niech się weseli święty, bo bliski jest palmy zwycięstwa; niech się raduje grzeszny, bo dane mu jest przebaczenie; niech powróci do życia poganin, bo do niego jest powołany. „A więc w Jezusie Chrystusie, nowo narodzonym Mesjaszu z Betlejem, jest nadzieja dla wszystkich, także dla mnie i dla ciebie”.

Służbę liturgiczną sprawowali klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, a uroczystą pasterkę uświetnił śpiew chóru katedralnego pod dyrygenturą organisty Maćka Leśniaka.

Tekst i foto: M.Szpak

Podobne wiadomości

„Mistrz Recyklingu i Przyjaciele”

„Mistrz Recyklingu i Przyjaciele”

Niebawem rusza Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, stanowiący doskonałą formę edukacji ekologicznej. Data rozpoczęcia: 2 lutego 2025 r. Przedmiot konkursu: Uczestnicy mają za zadanie stworzyć: instrukcję gry planszowej, reguły gry, makietę, pionki,...

Szopka Bożonarodzeniowa w Cieszynie

Szopka Bożonarodzeniowa w Cieszynie

Szopka Bożonarodzeniowa w Cieszynie w Kościele pw Najświętszego Imienia Maryi Panny.Szopka Bożonarodzeniowa na Pastwiska.Szopka Bożonarodzeniowa w Kościele pw. Św. Elżbiety i Św. Jerzego w Cieszynie.