W Uniwersytecie Bielsko-Bialskim działa od około 15 lat Akademickie Forum Humanistyczne. Prowadzącym spotkania w jego ramach, jest prof. Marek Bernacki. Ta ciekawa działalność przybliża zainteresowanym twórczość literacką różnych twórców kultury, wydarzenia kulturalne, nowości wydawnicze, umożliwia spotkania z popularnymi autorami literatury polskiej.
3 grudnia br. odbyło się kolejne, z emerytowanym prof. ATH/UBB Stanisławem Gębalą poświęcone jego książce „Niezapisane rozmowy. Wspomnienia, szkice i korespondencja z Tadeuszem Różewiczem z lat 1978 – 2013”.
W spotkaniu uczestniczyli: Dziekan Wydziału Humanistyczno-Społecznego Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego prof. Ernest Zawada, Kierownik katedry Polonistyki prof. Michał Kopczyk, pracownicy Katedry Polonistyki, m.in. prof. Barbara Tomalak, dr Anna Foltyniak – Pękala, dr Robert Pysz, studenci polonistyki w UBB, a także Jan Picheta, redaktor naczelny „Kalendarza Beskidzkiego”, pani Bożena Jakubiec, dyrektorka Biblioteki Gminnej w Buczkowicach oraz znajomi i krewni prof. Stanisława Gębali.
Spotkanie prowadził prof. Marek Bernacki. Rozpoczynając rozważania nt. kontaktów prof. Stanisława Gębali z poetą Tadeuszem Różewiczem przeczytał swój artykuł na ten temat, opublikowany w Kalendarzu Beskidzkim na rok 2025. Przedstawił tam krótkie życiorysy przedstawianych postaci oraz fragmenty ich rozmów i wymiany zdań.
Wzajemne kontakty prof. Stanisława Gębali z Tadeuszem Różewiczem rozpoczęły się w 1978 i trwały do 2013 r. Ich początkiem stała się książka prof. Stanisława Gębali – absolwenta polonistyki, znanego krytyka literackiego, nauczyciela akademickiego m.in. też uczelni w Bielsku-Białej – poświęcona twórczości Tadeusza Różewicza – jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku, twórcy nowego stylu poetyckiego zwanego od jego nazwiska „różewiczowskim”. Pisząc do uznanego twórcy, o swojej książce, autor wyjaśnił w liście „Powiem krótko: od szeregu lat „żeruję” na Pańskiej twórczości – zwłaszcza dramatycznej, publikuję sporadycznie w „Dialogu” i innych czasopismach. Właśnie kilka z tych artykułów stało się szkieletem załączonej książki, o której przyjęcie uprzejmie proszę”.
List ten spowodował, że adresat, dziękując za książkę, wyraził chęć osobistego spotkania w Buczkowicach, gdzie wtedy mieszkał autor listu. Od tego pierwszego spotkania, jak opowiedział zebranym prof. Stanisław Gębala, rozpoczęły się wieloletnie kontakty, częste spotkania i systematyczna korespondencja. Fragmenty tych listów mogli uczestnicy spotkania usłyszeć, czytane przez autora.
Ta krótka prezentacja wybranych wątków i tematów korespondencji prof. Stanisława Gębali – związanego z naszym miastem, krytyka literackiego z wybitnym poetą, kandydatem do nagrody Nobla, bardzo zainteresowała licznie zebranych uczestników, o czym świadczyło wiele pytań zadanych autorowi.
Na koniec spotkania czekała wszystkich niespodzianka. Każdy uczestnik otrzymał dwie książki autorstwa prof. Stanisława Gębali: „Słowa na wojnie” oraz „Niezapisane rozmowy, Wspomnienia, szkice i korespondencja z Tadeuszem Różewiczem z lat 1978 – 2013”. Można też było uzyskać autograf autora. Książki te można również nabyć w księgarni „Klimczok” w Bielsku-Białej.
Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy