Spotkanie z prof. Stanisławem Gębalą

W Uniwersytecie Bielsko-Bialskim działa od około 15 lat Akademickie Forum Humanistyczne. Prowadzącym spotkania w jego ramach, jest prof. Marek Bernacki. Ta ciekawa działalność przybliża zainteresowanym twórczość literacką różnych twórców kultury, wydarzenia kulturalne, nowości wydawnicze, umożliwia spotkania z popularnymi autorami literatury polskiej.

3 grudnia br. odbyło się kolejne, z emerytowanym prof. ATH/UBB Stanisławem Gębalą poświęcone jego książce „Niezapisane rozmowy. Wspomnienia, szkice i korespondencja z Tadeuszem Różewiczem z lat 1978 – 2013”. 

W spotkaniu uczestniczyli: Dziekan Wydziału Humanistyczno-Społecznego Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego prof. Ernest Zawada, Kierownik katedry Polonistyki prof. Michał Kopczyk, pracownicy Katedry Polonistyki, m.in. prof. Barbara Tomalak, dr Anna Foltyniak – Pękala, dr Robert Pysz, studenci polonistyki w UBB, a także Jan Picheta, redaktor naczelny „Kalendarza Beskidzkiego”, pani Bożena Jakubiec, dyrektorka Biblioteki Gminnej w Buczkowicach oraz znajomi i krewni prof. Stanisława Gębali.

Spotkanie prowadził prof. Marek Bernacki. Rozpoczynając rozważania nt. kontaktów prof. Stanisława Gębali z poetą Tadeuszem Różewiczem przeczytał swój artykuł na ten temat, opublikowany w Kalendarzu Beskidzkim na rok 2025. Przedstawił tam krótkie życiorysy przedstawianych postaci oraz fragmenty ich rozmów i wymiany zdań.

Wzajemne kontakty prof. Stanisława Gębali z Tadeuszem Różewiczem rozpoczęły się w 1978 i trwały do 2013 r. Ich początkiem stała się książka prof. Stanisława Gębali – absolwenta polonistyki, znanego krytyka literackiego, nauczyciela akademickiego m.in. też uczelni w Bielsku-Białej – poświęcona twórczości Tadeusza Różewicza – jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku, twórcy nowego stylu poetyckiego zwanego od jego nazwiska „różewiczowskim”. Pisząc do uznanego twórcy, o swojej książce, autor wyjaśnił w liście „Powiem krótko: od szeregu lat „żeruję” na Pańskiej twórczości – zwłaszcza dramatycznej, publikuję sporadycznie w „Dialogu” i innych czasopismach. Właśnie kilka z tych artykułów stało się szkieletem załączonej książki, o której przyjęcie uprzejmie proszę”.

List ten spowodował, że adresat, dziękując za książkę, wyraził chęć osobistego spotkania w Buczkowicach, gdzie wtedy mieszkał autor listu. Od tego pierwszego spotkania, jak opowiedział zebranym prof. Stanisław Gębala, rozpoczęły się wieloletnie kontakty, częste spotkania i systematyczna korespondencja. Fragmenty tych listów mogli uczestnicy spotkania usłyszeć, czytane przez autora.

Ta krótka prezentacja wybranych wątków i tematów korespondencji prof. Stanisława Gębali – związanego z naszym miastem, krytyka literackiego z wybitnym poetą, kandydatem do nagrody Nobla, bardzo zainteresowała licznie zebranych uczestników, o czym świadczyło wiele pytań zadanych autorowi.

Na koniec spotkania czekała wszystkich niespodzianka. Każdy uczestnik otrzymał dwie książki autorstwa prof. Stanisława Gębali: „Słowa na wojnie” oraz „Niezapisane rozmowy, Wspomnienia, szkice i korespondencja z Tadeuszem Różewiczem z lat 1978 – 2013”. Można też było uzyskać autograf autora. Książki te można również nabyć w księgarni „Klimczok” w Bielsku-Białej.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

 

Podobne wiadomości

Spotkanie opłatkowe słuchaczy UTW UBB

Spotkanie opłatkowe słuchaczy UTW UBB

Do tradycji działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w UBB należą coroczne spotkania wigilijne. Trwa to już ponad 20 lat. W tym roku zorganizowano je 18 grudnia br. w Szkole Podstawowej nr 37 im. gen. Mariusza Zaruskiego w Bielsku-Białej na Osiedlu Karpackim, gdzie w...

Warsztaty świąteczne w klasie 4

Warsztaty świąteczne w klasie 4

Dziś w klasie 4 odbyły się warsztaty świąteczne, podczas których uczniowie zamienili zwykłe słoiki w magiczne świeczniki. W ruch poszły farby, brokat, tasiemki i mnóstwo kreatywnych dodatków. Wystarczył odrobina wyobraźni i kilka prostych materiałów, aby stworzyć...

Piękny świat przyrody

Piękny świat przyrody

Poniedziałkowy poranek dla pierwszoklasistów rozpoczął się wielozmysłowo. Ciepły nastrój, zapalona świeca, znajomy zapach był przyjemnym czasem spotkania ze sobą nawzajem, budowania zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Uczniowie wraz z pedagogiem szkolnym odkrywali...