Diecezjalne Światowe Dni Młodzieży obyły się 24 listopada br. w bielskim kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka. Od 2021r odbywają się one w uroczystość Chrystusa Króla.
Przed Mszą św. ks. Kamil Kuchejda – diecezjalny duszpasterz młodzieży razem z ks. Wojciechem Nowakiem, duszpasterzem młodzieży w dekanacie jasienickim, przeprowadzili dialogowaną konferencję inspirowaną przesłaniem orędzia papieża Franciszka na ŚDM w diecezjach. Przypomnieli o Bożej miłości, która jest odpowiedzią na ludzkie poszukiwania, pustkę i grzech. Zachęcili do szczerości wobec siebie i Boga, do przyjmowania swojej niedoskonałości oraz otwierania się na przemieniającą moc Jezusa. Konferencję zakończyła adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz indywidualne błogosławieństwo młodzieży, po którym odbyła się Msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa Romana Pindla.
Przed rozpoczęciem liturgii ks. biskup Roman zwrócił się do młodzieży: „Cieszę się bardzo, że taką część tej niedzieli Chrystusa Króla spędziliście, oddając cześć Temu, który jest. Urodził się jak każdy człowiek, przeżył życie, narażony na różne niebezpieczeństwa, zgodził się być zabitym i ukrzyżowanym, ale zmartwychwstał. Potem ukazywał się w ciele przemienionym do czasu, kiedy odszedł do nieba. Wierzymy, że przyjdzie i na to czekamy. Pomiędzy tymi dwoma momentami jest jeden uprzywilejowany sposób, w którym Bóg, który stał się człowiekiem, jest obecny – to Eucharystia. Za każdym razem On przychodzi w takim ciele, w jakim jest dla nas widzialne, jako chleb”.
Słowo Boże do zebranych wygłosił ks. Kamil, który zwracając się do młodzieży powiedział, że znaczenie królowania Jezusa Chrystusa, które, jak zauważył, w radykalny sposób różni się od ludzkich wyobrażeń o władzy i potędze. Zaczął od przykładu – gry „Fakt czy opinia”, polegającej na rozróżnianiu obiektywnych faktów od subiektywnych opinii. W tym kontekście zachęcił do spojrzenia na rozmowę Jezusa z Piłatem, gdzie pada fundamentalne pytanie: „Czy Ty jesteś królem?” Mam wrażenie, że Piłat naprawdę chce usłyszeć, że Jezus jest królem. Jednak nawet jeśli usłyszy to od Jezusa, nie zrozumie, co to znaczy. Piłat nie pojmuje, na czym polega królowanie Jezusa”.
„Na pytanie, czym jest królowanie Jezusa i na czym polega, Apokalipsa odpowiada tak: Swoją krwią zapłacił za twoje grzechy i uczynił cię królestwem i kapłanem. Nie wiem, czy rozumiecie, co dzieje się z nami dzięki temu, że za nas umarł Jezus Chrystus i że my to świętujemy w Eucharystii. On umarł za mnie. On przelał za mnie swoją krew. On oddał za mnie życie”. „Dlaczego Jezus w Ewangeliach idzie do biednych, do ubogich, do bezdomnych, do śmierdzących? Bo za nich przelał tę krew. To jest radykalne pokazanie, że nie ma na tym świecie człowieka, za którego ta krew nie byłaby przelana. Nie ma takiego człowieka, za którego On nie oddałby swojego życia. Na tym polega Jego królowanie – że mógł zrobić wszystko i zrobił to” – kontynuował i przywołał rozważania z konferencji przed Mszą, podczas której ks. Kamil wspólnie z ks. Wojciechem Nowakiem zachęcali, żeby stanąć przed lustrem i powiedzieć sobie: „Kocham cię”.
Do wyjazdu na ŚDM w Rzymie zachęcił diecezjalny koordynator przygotowań do tego wydarzenia ks. Andrzej Wołpiuk. „Jesteśmy tutaj także dlatego, że kiedyś papież Jan Paweł II zaprosił młodzież do pielgrzymowania za Jezusem. Ustanowił święto, które dzisiaj obchodzimy – Światowe Dni Młodzieży. Zaprosił młodych, by razem z nim, pod krzyżem, którego replikę tutaj macie, oraz ikoną Matki Bożej, spotykać się, dzielić wiarą i mówić sobie, że jesteśmy dla siebie ważni. Papież Franciszek, kontynuując jego dzieło, zaprasza nas wszystkich na jubileusz młodych do Rzymu w przyszłym roku w wakacje.”
Pod koniec liturgii ks. biskup Roman wręczył dekrety 19 młodym ludziom, którzy w 96-osobowej grupie ukończyli diecezjalną Szkołę Animatora Parafialnego. Otrzymali oni dokumenty posłania. Specjalne dekrety otrzymali od ks. biskupa Roman także dekanalni duszpasterz młodzieży.
Podczas modlitwy w bielskiej świątyni obok znaków ŚDM – krzyża i kopii Ikony Matki Bożej, na ołtarzu obecne były relikwie bł. Karola Acutisa.
M.Szpak, Fot.R.Karp