Podziel się domem

O tym, jak ważne i potrzebne jest rodzicielstwo zastępcze, mówiono 25 listopada w bielskim Ratuszu podczas konferencji poświęconej projektowi Podziel się domem. To wspólna inicjatywa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia. Celem projektu jest promocja idei rodzicielstwa zastępczego. 

25 listopada w Ratuszu odbyła się prezentacja nowego logo kampanii społecznej na rzecz rodzicielstwa zastępczego, a zarazem symbolu projektu, którym stał się ptaszek raniuszek. Raniuszki to gatunek uznawany za bardzo rodzinny i opiekuńczy, bo sprawują pieczę nie tylko nad swoim potomstwem, ale również nad porzuconymi pisklętami. Projekt Podziel się domem i marka Ptaszka Raniuszka posiadają swoją stronę internetową www.podzielsiedomem.pl. 

Pod koniec października Ptaszek Raniuszek został wprowadzony do przestrzeni miejskiej. Na drzewie w parku Szósty Zmysł przy ulicy Zielonej w Bielsku-Białej w obecności prezydenta miasta Jarosława Klimaszewskiego, przedstawicieli partnera projektu – Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia – i rodzin zastępczych została zawieszona pierwsza budka lęgowa. Budka lęgowa to symbol, bo wiadomo, że raniuszek w niej nie zamieszka – on samodzielnie buduje gniazdo. Wkrótce powstanie mapa drzew rodzicielstwa zastępczego, aby jeszcze bardziej połączyć osoby zainteresowane byciem rodzicem zastępczym.

– Rodzina zastępcza jest wspaniałym darem i wielką życiową misją pomocy drugiemu człowiekowi. Dzięki rodzinom zastępczym dzieci mogą wychowywać się w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Rodzina zastępcza to szansa dana przez dorosłych wielu najmłodszym, pozbawionym możliwości dorastania w rodzinie biologicznej, na odbudowanie normalnego, bezpiecznego życia wśród przyjaznych, życzliwych osób – mówiła podczas konferencji zastępca dyrektorki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej Ewelina Polak. 

Rodziny zastępcze w Bielsku-Białej wspiera Fundacja Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia. 

– Naszą główną misją jest wsparcie dzieci z domów dziecka. Staramy się pomóc tym dzieciom, żeby bez kompleksów weszły w dorosłe życie. Mamy już ponad 13 lat doświadczenia i pracując z domami dziecka – pomimo ogromnego szacunku, jaki mamy dla wychowawców, dyrektorów tych ośrodków – widzimy, że jednak jest to piecza instytucjonalna, dlatego powinniśmy wspierać rodziców zastępczych. Przyszłyśmy z tym projektem do miasta i tak urodziło się Podziel się domem – mówiła prezeska Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia Monika Sobczak. 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej, który jest organizatorem pieczy zastępczej w naszym mieście, wspiera obecnie 206 rodzin zastępczych/rodzinnych domów dziecka. Z tej liczby 130 to rodziny spokrewnione – funkcję rodziny zastępczej pełnią dziadkowie lub rodzeństwo dziecka, 58 to rodziny niezawodowe, 12 rodzin to rodziny zawodowe, w tym dwie specjalistyczne – wychowujące przewlekle chore dzieci. Jest też jedno Pogotowie Rodzinne oraz trzy Rodzinne Domy Dziecka. W rodzinach tych wychowuje się obecnie 279 dzieci. 

MOPS jest nieustannie zainteresowany rozwojem bazy rodzinnych form pieczy zastępczej, poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze niezawodowe – z uwagi na fakt, że w placówkach opiekuńczo-wychowawczych przebywają dzieci oczekujące na swoją rodzinę zastępczą – często liczne rodzeństwa – a optymalnym miejscem dla tych dzieci w okresie oczekiwania na uregulowanie ich sytuacji prawnej jest rodzinne środowisko zastępcze.

Funkcję rodziny zastępczej można powierzyć kandydatom, którzy:
– dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej;
– nie są i nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej, władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona;
– wypełniają obowiązek alimentacyjny – w przypadku, gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego;
– nie są ograniczeni w zdolności do czynności  prawnych;
– są zdolni do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co potwierdza zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia oraz opinia psychologiczna o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej; 
– przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
– zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokojenie jego indywidualnych potrzeb;
– nie figurują w bazie danych Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym;
– nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo.

Kandydaci, którzy spełniają wyżej wymienione warunki i uzyskają pozytywną opinię Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, są kierowani na szkolenie i po jego pomyślnym ukończeniu uzyskują zaświadczenie kwalifikacyjne, które pozwala im na podjęcie współpracy z Działem Pieczy Zastępczej MOPS w celu zostania rodziną zastępczą.
Wszystkie rodziny zastępcze w naszym mieście objęte są zarówno pomocą finansową, jak też wsparciem poradnictwa specjalistycznego, jeżeli takiego potrzebują, oraz pomocą i wsparciem koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. Obecnie na rzecz rodzin zastępczych pracuje 12 koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej.

Rodziny zastępcze otrzymują świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania każdego przyjętego dziecka. Od 1 czerwca br. rodziny zastępcze spokrewnione otrzymują pomoc w wysokości 1.002 złotych miesięcznie, a rodziny zastępcze zawodowe, niezawodowe i rodzinne domy dziecka – 1.517 złotych miesięcznie na każde dziecko. 
Rodziny wychowujące dzieci niepełnosprawne otrzymują dodatek w wysokości 306 złotych miesięcznie, a każda rodzina wychowująca dziecko do 18. roku życia dodatkową pomoc finansową w formie świadczenia wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w wysokości 800 złotych miesięcznie.

Oprócz wymienionych świadczeń obligatoryjnych na rzecz dzieci przebywających w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej daje możliwość skorzystania z:

– dofinasowania do wypoczynku poza miejscem zamieszkania dziecka;
– świadczenia na pokrycie niezbędnych kosztów związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka – jednorazowo dla każdego nowo przyjętego dziecka;
– świadczenie na pokrycie kosztów związanych z wystąpieniem zdarzeń losowych.

Dodatkową formą wsparcia finansowego dla prowadzących rodzinne domy dziecka, dla rodzin zawodowych i niezawodowych wychowujących co najmniej troje dzieci jest pomoc pieniężna na wydatki mieszkaniowe. Ponadto rodziny zastępcze zawodowe i rodzinne domy dziecka mogą również otrzymać raz w roku pomoc na remont lokalu mieszkalnego, w tym roku do wysokości 11.140 złotych. Rodziny zastępcze zawodowe i prowadzący rodzinny dom dziecka otrzymują wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia. 
W naszym mieście funkcjonuje również instytucjonalna piecza zastępcza, to jest Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, w skład którego wchodzi pięć placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Aktualnie MOPS poszukuje rodzin zastępczych dla dzieci przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. W najtrudniejszej sytuacji są rodzeństwa i dzieci powyżej 10. roku życia w tym dzieci niepełnosprawne.

Wszyscy zainteresowani uzyskaniem szczegółowych informacji na temat tego, jak zostać rodziną zastępczą, MOPS prosi o kontakt osobisty z Działem Pieczy Zastępczej przy placu Opatrzności Bożej 18, piętro I, pok. 5 i 6 – od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00 lub telefonicznie: 33 4960112, 111, 110.

Wydział Prasowy UM Bielsko-Biała / Urszula i Andrzej Omylińscy

Podobne wiadomości

Wigilijkowy czas w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym

Wigilijkowy czas w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym

Wigilijkowy czas w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Cieszynie dobiegł końca. Spotkania w klasach (i pomiędzy nimi) odbywały się w cudownie świątecznej atmosferze. - Rozpoczęliśmy Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. Piotra Bułki, który skierował do nas swoje słowo....

Rok Jubileuszowy w diecezji – rozpoczęcie 29 grudnia

Rok Jubileuszowy w diecezji – rozpoczęcie 29 grudnia

Życie chrześcijanina to pielgrzymka, której celem jest zbawienie – o tym przypominać ma wiernym Rok Jubileuszowy, który Kościół w 2025 roku przeżywać będzie pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. 24 grudnia 2024 r. nastąpi uroczyste otwarcie drzwi świętych w bazylice...

„Paczka dla seniora” w katolickiej szkole!

„Paczka dla seniora” w katolickiej szkole!

Z dumą informujemy, że akcja charytatywna "Paczka dla Seniora" zakończyła się ogromnym sukcesem! Dzięki zaangażowaniu całej społeczności KSP udało się przygotować i dostarczyć paczki z niezbędnymi artykułami dla seniorów. W akcję włączyli się uczniowie, rodzice i...