Jerzy Kukla w starobielskiej świątyni

W dniu 26 października br. w starobielskim kościele ewangelicko- augsburskim Jana Chrzciciela odbył się koncert jubileuszowy z okazji 100-lecia organów. Koncert organowy wykonał Jerzy Kukla.

Przed rozpoczęciem koncertu ks. proboszcz Piotr Szarek nakreślił sylwetkę i osiągnięcia organomistrza Jerzego Kukli. Jerzy Kukla urodził się w Bielsku-Białej; jest znanym organistą, dyrygentem i organizatorem życia muzycznego. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (w klasie organów prof. M. Semeniuk-Podrazy) i Katowicach (klasa dyrygentury prof. J. W. Hawela). W latach 1989-1990, po otrzymaniu stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki, odbył staż u prof. Ferdinanda Klindy w Wyższej Szkole Nauk Artystycznych w Bratysławie; ukończył również kursy mistrzowskie u prof. Michaela Schneidera i prof. Gastona Litaize. Jako organista występował w najważniejszych ośrodkach muzyki organowej w Polsce oraz za granicą (Austria, Czechy, Niemcy, Rosja, Słowacja, Szwajcaria, Ukraina, Włochy). Nagrał 4 płyty CD z polską muzyką organową. Prowadzi działalność naukową i publicystyczną w dziedzinie muzyki i budownictwa organowego oraz badania nad twórczością polskich kompozytorów. Otrzymał nagrodę specjalną Związku Kompozytorów Polskich. Od 1994 r. prowadzi działalność organomistrzostwą. Fascynują go kompozycje Feliksa Nowowiejskiego; najchętniej koncertuje na organach w katedrze we Flomborku  oraz na farze w Poznaniu.

Konsultant muzyczny oraz wykonawca intonacji organów w Polsce, m. in. w Bazylice Ojców Jezuitów w Krakowie, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, w katedrze w Oliwie oraz w Bazylice Ojców Paulinów na Jasnej Górze. Pomysłodawca Sandomierskich Recitali Organowych, Bystrzańskich Recitali Organowych, Olkuskich Dni Muzyki Organowej, Międzynarodowych Festiwali „Organy Bielska-Białej”, „Muzyki na Zamku Bielskim” oraz Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej w Puławach. Artykuły o tematyce muzyki polskiej oraz problematyce budownictwa organowego, publikował w „Ruchu muzycznym” oraz w zeszytach naukowych polskich uczelni muzycznych.
Maestro wykonał następujące utwory:

Johanna Sebastiana Bacha- „Toccata d-moll”,Jana Pieterszoona Sweelinka- Variationen: „Mein junges Leben hat ein End”, Jana Gawlasa- Preludium chorałowe:”Czego chcesz po nas Panie”, Adama Hławiczki – Modlitwa: „Wierzyć mię Panie ucz”, Maxa Regera – „Introduktion und Passacaglia d-moll”, Mieczysława Surzyńskiego- „ Pastorale op.36d”,”Toccata op.36a”,”Elegia op.30 nr 2”,Feliksa Nowowiejskiego – „Marsz Pretorianów (Wejście gwardii Nerona na Forum Romanum) z Oratorium: Quo vadis op. 30 ( transkrypcja organowa Jerzego Kukli).

Przed wykonaniem każdego utworu Jerzy Kukla w wielkim skrócie omawiał życiorysy kompozytorów , których wykonywał organowe utwory. Piękny koncert! Dziękuję panie Jerzy. Trochę historii starobielskiej świątyni:

Kościół ufundowała powstała w 1814 parafia ewangelicka w Starym Bielsku. Kamień węgielny poświęcił 12 maja 1818 ks. superintendent Johann Georg Schmitz[2]. Świątynia została zbudowana w latach 1818-1827, w południowo-zachodniej części XI-wiecznego grodziska w Starym Bielsku, przez mistrza budowlanego Jerzego Biowskiego z Bielska w stylu klasycystycznym. W 1848 r. pozwolono ewangelikom budować wieże kościelne, dzięki czemu przystąpiono do przebudowy kościoła – podwyższono świątynię o jedno piętro i dobudowano wieżę nakrytą baniastym hełmem, którą poświęcono w 1852 r. Kościół jest budowlą trójnawową, z licznymi oknami na trzech kondygnacjach. Nawy boczne wypełnione są na trzech piętrach przez drewniane empory (trzecie są ślepe), typowe dla świątyń protestanckich. Klasycystyczne wyposażenie pochodzi w dużej mierze z 1827 r.
Na kolejny koncert organowy na 100-lecie starobielskich organów zaprosił ks. Marek Londzin, który odbędzie się 23 listopada br. godz.17.00. Wystąpią altowiolistka Anna Utmańczyk- Barcik i organista Tomasz Barcik, w programie S. Bach; M. Skoryk; G. Goltermann.

Tekst i foto: M.Szpak

 

Podobne wiadomości

Wigilijkowy czas w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym

Wigilijkowy czas w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym

Wigilijkowy czas w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Cieszynie dobiegł końca. Spotkania w klasach (i pomiędzy nimi) odbywały się w cudownie świątecznej atmosferze. - Rozpoczęliśmy Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. Piotra Bułki, który skierował do nas swoje słowo....

Rok Jubileuszowy w diecezji – rozpoczęcie 29 grudnia

Rok Jubileuszowy w diecezji – rozpoczęcie 29 grudnia

Życie chrześcijanina to pielgrzymka, której celem jest zbawienie – o tym przypominać ma wiernym Rok Jubileuszowy, który Kościół w 2025 roku przeżywać będzie pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. 24 grudnia 2024 r. nastąpi uroczyste otwarcie drzwi świętych w bazylice...

„Paczka dla seniora” w katolickiej szkole!

„Paczka dla seniora” w katolickiej szkole!

Z dumą informujemy, że akcja charytatywna "Paczka dla Seniora" zakończyła się ogromnym sukcesem! Dzięki zaangażowaniu całej społeczności KSP udało się przygotować i dostarczyć paczki z niezbędnymi artykułami dla seniorów. W akcję włączyli się uczniowie, rodzice i...