Zakończenie peregrynacji relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej

W dniu 28 września br. w bielskich Hospicjum Salwatorianów im. Jana Pawła II odbyła się Msza święta z okazji zakończenia peregrynacji relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej.
W Mszy świętej przewodniczył ks. Szczepan Kobielus – diecezjalny duszpasterz Apostolstwa Chorych wraz księżmi” Piotrem Schorą- kapelanem hospicjum, Grzegorzem Jabłonką- kapelanem bielskiego Domowego Hospicjum im. św. Kamila.

Homilię w temacie życia i działalności życia bł. Hanny Chrzanowskiej do pacjentów i pracowników hospicjum wygłosił ks. Szczepan.

Hanna Chrzanowska była polską pielęgniarką, działaczką charytatywną, pisarką, pedagogiem, instruktorką oraz prekursorką pielęgniarstwa rodzinnego, domowego, a także parafialnego. Hanna Helena Chrzanowska urodziła się w 1902 roku w Warszawie. W 1920 roku ukończyła z odznaczeniem Gimnazjum Sióstr Urszulanek. Rozpoczęła studia na polonistyce na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednakże przerwała je, aby rozpocząć naukę w nowo otwartej Warszawskiej Szkole Pielęgniarstwa. Po ukończeniu nauki w tej Szkole wyjechała na stypendium do Francji i Belgii, aby tam kontynuować naukę. Po powrocie w latach 1926-1929 pracowała w charakterze instruktorki w Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarek i Higienistek w Krakowie. Kilka lat później w ramach działalności Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Zawodowych uczestniczyła w przygotowywaniu projektu ustawy o pielęgniarstwie, która ostatecznie została uchwalona w roku 1935. Z kolei dwa lata później miała swój udział w powołaniu Katolickiego Związku Pielęgniarek Polskich. Od roku 1929 aż do wybuchu II wojny światowej pełniła funkcję redaktor naczelnej czasopisma „Pielęgniarka Polska”.Kiedy zaczęła się wojna zgłosiła się w Krakowie do pracy w Polskim Komitecie Opiekuńczym, w trakcie której zajmowała się osieroconymi dziećmi, uchodźcami oraz więźniami.

Już po wojnie pracowała jako kierowniczka działu pielęgniarstwa społecznego w Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarsko- Położniczej, dawnej reaktywowanej Uniwersyteckiej Szkoły Pielęgniarek i Higienistek. Prowadziła później zajęcia w Szkole Instruktorek Pielęgniarstwa w Warszawie, natomiast w 1957 roku została dyrektorką Szkoły Pielęgniarstwa Psychiatrycznego w Kobierzynie. Kiedy placówka ta została zlikwidowana przeszła na wcześniejszą emeryturę. Nadal jednak uczestniczyła w pracach Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Opracowała również niezwykle istotny w tamtym czasie podręcznik Pielęgniarstwo w otwartej opiece zdrowotnej. Co więcej, postanowiła zorganizować opartą o struktury kościelne i niezależną od państwa pomoc pielęgniarską w Polsce, w czym znalazła wsparcie wtedy jeszcze tylko u księdza Karola Wojtyły. W Krakowie i na terenie archidiecezji udało jej się utworzyć placówki pielęgniarstwa parafialnego. Wspierali ją tak księża, jak i profesorowie, oraz oczywiście pielęgniarki. Rozwijając tę działalność współpracowała już później z kardynałem Wojtyłą. Papież Paweł VI odznaczył ją medalem Pro Ecclesia et Pontilice. Zmarła 29 kwietnia 1973 roku. W 1995 roku Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych zwróciło się do kardynała Franciszka Macharskiego z prośbą o wszczęcie jej procesu beatyfikacyjnego. Hanna Chrzanowska została beatyfikowana 28 kwietnia 2018 roku, już za pontyfikatu papieża Franciszka.

Na zakończenie Eucharystii ks. Szczepan udzielił błogosławieństwa zebranym relikwiarzem bł. Hanny Chrzanowskiej.

Bł. Hanna Chrzanowska, to oddana całym sercem prekursorka i organizatorka pielęgniarstwa domowego i parafialnego, zasłużona w pracy charytatywnej. Niezastąpiony wykładowca, nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń pielęgniarek.

Tekst i foto: M.Szpak

Podobne wiadomości

Warsztaty świąteczne w klasie 4

Warsztaty świąteczne w klasie 4

Dziś w klasie 4 odbyły się warsztaty świąteczne, podczas których uczniowie zamienili zwykłe słoiki w magiczne świeczniki. W ruch poszły farby, brokat, tasiemki i mnóstwo kreatywnych dodatków. Wystarczył odrobina wyobraźni i kilka prostych materiałów, aby stworzyć...

Piękny świat przyrody

Piękny świat przyrody

Poniedziałkowy poranek dla pierwszoklasistów rozpoczął się wielozmysłowo. Ciepły nastrój, zapalona świeca, znajomy zapach był przyjemnym czasem spotkania ze sobą nawzajem, budowania zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Uczniowie wraz z pedagogiem szkolnym odkrywali...

Uroczyste odsłonięcie tablicy – pamięci księży katolickich

Uroczyste odsłonięcie tablicy – pamięci księży katolickich

Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci księży katolickich ze Śląska Cieszyńskiego, zamordowanych przez Niemców w latach II wojny światowej odbyło się 19 grudnia 2024 r. w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Przedsięwzięcie zainicjowano w 2019 r....