Z okazji jubileuszu 350 lat objawień Najświętszego Serca Pana Jezusa św. Małgorzacie Marii Alacoque w Paray- le- Monial, w dniu 27września br. ks. biskup Roman Pindel w bielskim kościele NSPJ zainaugurował nowennę miesięcy. Ma ona przygotować wiernych do uroczystego zawierzenia całej diecezji bielsko- żywieckiej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Przed Eucharystią było wystawienie Najświętszego Sakramentu przed którym ks. Marcin Aleksy odprawił nabożeństwo do NSPJ.
Mszę świętą koncelebrował ks. biskup Roman Pindel wraz z księżmi: ks. Marcinem Oleksym – proboszczem parafii, ks. Piotrem Hoffmanem – dyrektorem wydziału duszpasterstwa ogólnego naszej diecezji, Przemysławem Gawlasem – opiekunem wspólnoty parafialnego Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ. W Mszy świętej uczestniczyli księża- opiekunowie wspólnot Straży Honorowej w parafiach naszej diecezji.
Homilię wygłosił ks. biskup Roman , który zwracając się do zebranych powiedział; „Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa to odpowiedź człowieka, który poznał wcześniej, że jest kochany przez Boga. Takie przekonanie rodzi się w ludzkim sercu w bardzo różnych okolicznościach. Jest podobnie jak w relacjach między ludźmi. Jak człowiek może się przekonać, że jest kochany przez Boga? Niektórzy nagle odczuły nieznaną im wcześniej bliskość Boga i przypływ miłości do Niego. Niektórzy uwierzyli, gdy usłyszeli przekonujące świadectwo innych osób zakochanych w Bogu. O miłości Boga do człowieka przekonuje także słowo Boże, głoszone przez rekolekcjonistę, czytane czy rozważane na modlitwie. Rozpoczynamy nowennę miesięcy, w czasie których pragniemy pogłębić naszą wiarę i miłość. Zacząć trzeba od poznania miłości Boga do mnie, osobiście. Jest to łaska, o którą trzeba prosić. Przejmująca i radykalna jest modlitwa o uproszenie miłości św. Ignacego Loyoli odmawiana na pewnym etapie Ćwiczeń Ignacjańskich. Powtarzana modlitwa o uproszenie miłości, ale zarazem o wyrzeczenie się wszystkiego, w zamian za miłość, którą tylko Bóg może dać. Gdy więc po komunii świętej chcemy o co prosić, to o miłość i o przyjęcie naszej gotowości na poddanie się Temu, który nas pierwszy umiłował. Możemy mówić: Zabierz, Panie i przyjmij całą wolność moją, pamięć moją i rozum, i wolę mą całą, cokolwiek mam i posiadam. Ty mi to wszystko dałeś – Tobie to, Panie, oddaję. Twoje jest wszystko. Rozporządzaj tym w pełni wedle swojej woli.Daj mi jedynie miłość Twoją i łaskę, albowiem to mi wystarcza”.
W uroczystej Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa z różnych parafii. Obecne były także poczty sztandarowe, zaproszeni goście oraz parafianie.
Przez najbliższe 9 miesięcy zaplanowano spotkania w następnych kościołach Najświętszego Serca Pana Jezusa na terenie diecezji: w Pewli Małej, Bierach, Cieszynie-Krasnej, Pietrzykowicach, Bronowie, Słotwinie, Soli i Kętach na Osiedlu. W tych miejscach w każdy 4. piątek miesiąca sprawowana będzie Msza św. Zaplanowano też adoracje i wspólne modlitwy.
Święta Małgorzata przyszła na świat 22 lipca 1647 roku w Lauthecour w Burgundii (Francja). Kiedy Małgorzata miała zaledwie 4 lata, złożyła ślub dozgonnej czystości.W wieku 24 lat wstąpiła do Sióstr Nawiedzenia (wizytek) w Paray- le- Monial. Zakon ten założył św. Franciszek Salezy i św. Joanna Chantal, a przez 40 lat kierownictwo duchowe sprawował nad nim św. Wincenty a Paulo. Święta Małgorzata otrzymała habit zakonny 25 sierpnia 1671 roku. Dwukrotnie piastowała urząd asystentki przełożonej, w a latach 1685-1687 była mistrzynią nowicjuszek. Zmarła 18 października 1690 roku po 43 latach życia. Z pism Świętej została jako najcenniejsze jej autobiografia, napisana z polecenia przełożonych. Ponadto zostawił sporo listów i kilka drobnych pism. W 1864 roku Małgorzata Maria Alacoque została beatyfikowana przez papieża Piusa IX, a w 1920 roku została kanonizowana przez papieża Benedykta XV. Już od pierwszych miesięcy w klasztorze św. Małgorzata Maria Alacoque dostępowała widzeń Jezusa Chrystusa, z których część miała szczególny związek z przebywaniem przed Najświętszym Sakramentem i przyjmowaniem Komunii Świętej. Duże znaczenie miały objawienia poświęcone nabożeństwu do Najświętszego Serca Jezusowego, którego rozpropagowanie było szczególnym zadaniem wyznaczonym świętej Małgorzacie Marii Alacoque. Od grudnia 1673 do czerwca 1675 roku miała ona kilka widzeń Jezusa, w których Ten opowiedział jej o Jego nieskończonym miłosierdziu dla ludzi i o potrzebie zwrócenia się wszystkich do jego Serca poprzez specjalne Nabożeństwo, będące dla odprawiających je źródłem wielkich łask.
Uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego, obchodzona trzy tygodnie po Zesłaniu Ducha Świętego, została ustanowiona w 1765 r. i rozszerzona na cały Kościół w 1856 r. Jezus podkreśla w tym dniu wagę komunii eucharystycznej. W 2022r. będąc na pielgrzymce we Francji, byłem w Paray- le- Monial i odwiedziliśmy sanktuarium św. Małgorzaty Marii Alacoque. ( foto 9, 10).
Mam nadzieję, że przypomnienie osoby św. Małgorzaty Marii Alacoque ożywi nasz kult Bożego Serca. W jednym z listów św. Małgorzata Maria tłumaczy, jakim wielkim darem jest Boże Serce dla nas: „To Boże Serce jest niezgłębioną otchłanią wszelkich dóbr, do której ubodzy mają się zwracać we wszystkich swoich potrzebach. Ono jest otchłanią radości, w której przepadają wszystkie nasze smutki. Jest otchłanią pokory przeciwko naszej pysze; jest otchłanią miłosierdzia dla nieszczęśliwych, jest wreszcie otchłanią miłości, w której powinniśmy ukryć cała naszą nędzę”.
Tekst i foto: M.Szpak