W dniu 6 sierpnia br. z sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej z Bielska- Białej Hałcnowie wyruszyła już po raz XXXIII bielska pielgrzymka do Pani Jasnogórskiej pod hasłem „To my tworzymy kościół”.
Wymarsz pielgrzymki poprzedziła Msza święta sprawowana w sanktuarium przez ks. biskupa Romana Pindla z którym przy ołtarzu modlili się księża uczestnicy pielgrzymki na czele z ks. Damianem Korycińskim- głównym przewodnikiem pielgrzymki oraz ks. Piotrem Koniecznym – kustoszem sanktuarium.
Zwracając się do uczestników pielgrzymki ks. biskup Roman nawiązał po hasła pielgrzymki powiedział:
„Tworzyć to znaczy czynić, z akcentem na to, że to jest mój wytwór, według mojego pomysłu. Jeżeli do tego hasło podkreśla, że „to my tworzymy Kościół”, to można pomyśleć, że są tacy, którzy go nie tworzą. Owszem, akcent na To, że „właśnie my tworzymy Kościół”, wskazuje, że my świadomie tworzymy, bo chcemy go tworzyć najlepiej i w sposób właściwie zaangażowany. Problem jest w tym, że my „tworzymy Kościół” tylko wtedy, jeżeli Bóg tego chce i jeżeli „tworzymy” go według Bożego pomysłu. Właściwie to Bóg przede wszystkim tworzy Kościół, najpierw w swoim odwiecznych zamiarach. Następnie to On tworzy Kościół przez „zwołanie” poszczególnych członków. Kto odpowiada na Boże zwołanie, ten w ten tworzy Kościół w pierwszy sposób rozumienia słowa „tworzyć”. „Zwołanie” to najważniejsze słowo odnośnie do Kościoła, na co wskazuje samo słowo Kościół w języku hebrajskim qahal, jak i w greckim ekklēsia, oba podkreślają, że tylko Bóg zwołuje, przywołuje, zaprasza, aby wielu różnych tworzyło jeden Kościół. Powiedzenie „To my tworzymy Kościół” może także oznaczać zawłaszczenie albo prywatyzację, a nawet tworzenie karykatury Kościoła. Na całym świecie istnieją ruchy i ugrupowania w Kościele katolickim, które mówią, że to „my jesteśmy Kościołem”, które faktycznie nie wyznają tej samej wiary co Kościół, żyją niezgodnie z tym, co naucza się w Kościele. Oni to w innej skali odłączają się od Kościoła wskazując nieraz imię, nazwisko czy inny tytuł swojego dystansu wobec powszechnego tworzenia Kościoła. Gdy mówimy „To my tworzymy Kościół”, wskazujemy także na to, że każdy z nas przyczynia się do różnego wizerunku Kościoła. Nasze życie może być powodem, że Kościół jawi się jako wspólnota ludzi miłujących się wzajemnie i przygarniających słabych, okazujących miłosierdzie tym, którzy go potrzebują, dzielących się wiarą z każdym, kto jeszcze nie poznał Jezusa. Ludzie widzą to jak my tworzymy Kościół. Potrzeba wiary i przenikliwości, by dostrzec świętość Kościoła w Jezusie, Jego Założycielu, czy w życiu świętych i błogosławionych. Gdy więc mówimy „To my tworzymy Kościół”, zadajmy sobie zaraz pytanie, jaki Kościół my tworzymy w miejscu, w którym żyjemy, działamy, przeżywamy próby, doświadczenia czy pokusy. Wiele razy będzie okazja zadać sobie pytanie i szukać odpowiedzi na pytanie, co znaczy „To my tworzymy Kościół”. Słuchajmy, szukajmy i coraz lepiej rozumiejmy te słowa.”
Na zakończenie liturgii koniec ks. biskup Roman pobłogosławił pielgrzymów.
Na Jasną Górę z naszej diecezji bielsko- żywieckiej wyruszyły pierwsze grupy pielgrzymów – z Bielska-Białej, Cieszyna i Andrychowa. 7 sierpnia wyjdą dwie kolejne – z Czechowic-Dziedzic i Oświęcimia. W sumie z naszej diecezji w tym roku do Pani Jasnogórskiej podążać będzie prawie 1500 uczestników Największa grupa wyruszyła na pątniczy szlak z sanktuarium MB Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie.
Główny przewodnik pielgrzymki, ks. Damian Koryciński poinformował, że bielscy pątnicy wyruszają w 4 grupach.
Grupa I -św. Jana Pawła II, zwana „szafirową”. Jej przewodnikiem jest ks. Kamil Białożyt. Są tu także klerycy, diakon oraz siostry zakonne.
Grupą II- św. abp Józefa Bilczewskiego – „szmaragdową” – kieruje ks. Adam Wandzel.
Trzecią – bł. o. Michała Tomaszka, „rubinową” – prowadzi ks. Marcin Pomper, z pomocą ks. Adama Płonki.
Wśród uczestników pielgrzymki jest 25 Węgrów – Grupa św. Kingi – pod opieką pracującego w tym kraju salwatorianina ks. Krzysztofa Miklusiaka.
Równocześnie z grupami pątników z Bielska-Białej (565 osób) w stronę Jasnej Góry wyruszyły pielgrzymki z innych części diecezji: po raz 38. z Andrychowa (ok. 230 osób), po raz 33. z Cieszyna (ponad 200 osób), a 7 sierpnia po raz 41. z Oświęcimia (251 osób) i po raz 22. z Czechowic-Dziedzic (244 osoby). 9 sierpnia po raz 22. wyruszy jeszcze z Andrychowa 70-osobowa pielgrzymka rowerowa. Wszystkie grupy połączą się rankiem 11 sierpnia i wspólnie wejdą na jasnogórskie błonia.
Pątnicy dotrą do Częstochowy 11 sierpnia, gdzie o godz. 14.00 zostanie odprawiona Msza święta kończąca pielgrzymkę pod przewodnictwem ks. biskupa Romana Pindla. Natomiast o godz. 21.00 rozpocznie się nocne czuwanie, które potrwa do godzin rannych.
Tekst i foto: M.Szpak