Brzeg-do-brzegu już w Bielsku-Białej

Zabieg naprawy niedomykalności mitralnej metodą brzeg-do-brzegu po raz pierwszy wykonano w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca American Heart of Poland w Bielsku-Białej.

Dzięki tej procedurze chorzy mają szansę na szybszy powrót do codziennego funkcjonowania, poprawę jakości życia, zmniejszenie objawów niewydolności serca i liczby związanych z nimi hospitalizacji, a jak pokazują wyniki niektórych badań klinicznych – również na zmniejszenie śmiertelności w porównaniu do leczenia zachowawczego.

– Metoda przezcewnikowa brzeg-do-brzegu umożliwia leczenie pacjentów z niedomykalnością mitralną w sposób jeszcze mniej inwazyjny niż operacje, w których specjalizuje się nasz oddział, z dostępu przez żyłę udową, co jest często jedyną możliwością leczenia zabiegowego u chorych w podeszłym wieku i obciążonych licznymi chorobami towarzyszącymi. Co ważne, jest to kolejna metoda małoinwazyjnego leczenia zastawek wprowadzona do naszego portfolio – podkreśla dr n. med. Witold Gerber, ordynator Oddziału Kardiochirurgii American Heart of Poland w Bielsku-Białej.

Zabiegi małoinwazyjne, w porównaniu do tradycyjnych metod chirurgicznych, charakteryzują się mniejszym ryzykiem powikłań i krótszym czasem rekonwalescencji. Pacjenci szybko wracają do formy – tuż po operacji dolegliwości wyraźnie się zmniejszają.

Naprawa zastawki mitralnej metodą brzeg-do-brzegu to wymagająca procedura. – Polega na połączeniu obu płatków zastawki mitralnej za pomocą specjalnej zapinki, która w znaczący sposób ogranicza zwrotny przepływ krwi z lewej komory serca do lewego przedsionka. W celu wprowadzenia zapinki do serca konieczne jest nakłucie żyły udowej oraz przegrody pomiędzy prawym i lewym przedsionkiem. Procedura wykonywana jest głównie pod kontrolą echokardiografii przezprzełykowej oraz częściowo z wykorzystaniem angiografu. Przez cały czas trwania zabiegu, trwającego ok. godziny, pacjent pozostaje w znieczuleniu ogólnym – mówi dr Justyna Jankowska-Sanetra.

Zabiegi realizują wspólnie kardiochirurdzy, kardiolodzy interwencyjni, kardiolodzy zajmujący się obrazowaniem, anestezjolodzy. W skład zespołu przeprowadzającego zabiegi wchodzą ponadto pielęgniarki i technicy Pracowni Hemodynamicznej. Wsparcie zapewniają również inżynierowie, wyspecjalizowani w tej technologii.

Przezcewnikową metodę brzeg-do-brzegu zastosowano w PAKS u dwóch pacjentów z ciężką niedomykalnością zastawki mitralnej. Zabiegi przeprowadzone w bielskiej klinice zakończyły się powodzeniem, obaj pacjenci zostali wypisani z oddziału w dobrej formie ze znaczną redukcją niedomykalności mitralnej.

– Choruję od 1977 roku, miałem już założone stenty. Niedawno przeszedłem zabieg małoinwazyjny metodą brzeg-do-brzegu. Miałem trudności z chodzeniem, zawroty głowy, szybko się męczyłem. Czuję się już dobrze – mówi 83-letni pan Zdzisław, dodając, że wcześniejsze objawy ustąpiły. – Bardzo dziękuję lekarzom i całemu zespołowi, który był zaangażowany w ten zabieg – podkreśla wdzięczny pacjent.

– Niedomykalność mitralna to jedna z częściej występujących nabytych wad zastawkowych serca, która doprowadza do nieprawidłowego, zwrotnego przepływu krwi z lewej komory do lewego przedsionka powodując z czasem wiele negatywnych skutków i objawów klinicznych. Gdy zastawka jest nieszczelna, krew z lewej komory cofa się do lewego przedsionka serca, wzrasta wówczas ciśnienie w lewym przedsionku, a to skutkuje z czasem objawami niewydolności serca. Pacjenci skarżą się m.in. na uczucie zmęczenia, duszność, kołatania serca, a podstawowe czynności dnia codziennego stają się trudne do wykonania – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski, ordynator Oddziału Kardiologii w Bielsku-Białej, dyrektor Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii American Heart of Poland.

Kiedy tylko u pacjentów pojawią się pierwsze symptomy, a niedomykalność mitralna potwierdzona zostanie w badaniu USG serca, konieczna jest możliwie szybka operacja naprawy zastawki mitralnej albo jej wymiana na protezę biologiczną lub mechaniczną. Są jednak pacjenci, u których operacja kardiochirurgiczna nie jest możliwa lub wiąże się z wysokim ryzykiem.

Do zabiegu metodą przezcewnikową brzeg-do-brzegu mogą zostać zakwalifikowane osoby obciążone dodatkowymi chorobami, których nie powinno się operować w sposób klasyczny ze względu na bardzo wysokie ryzyko zabiegu.

Wydział Prasowy UM Bielsko-Biała / Urszula i Andrzej Omylińscy

Podobne wiadomości

Szopka Bożonarodzeniowa w Cieszynie

Szopka Bożonarodzeniowa w Cieszynie

Szopka Bożonarodzeniowa w Cieszynie w Kościele pw Najświętszego Imienia Maryi Panny.Szopka Bożonarodzeniowa na Pastwiska.Szopka Bożonarodzeniowa w Kościele pw. Św. Elżbiety i Św. Jerzego w Cieszynie.

Szopka bożonarodzeniowa w kościele św. Anny w Pruchnej

Szopka bożonarodzeniowa w kościele św. Anny w Pruchnej

W okresie świątecznym w naszych kościołach i niemal pod każdą choinką można znaleźć szopkę przedstawiającą narodziny Jezusa. Szopki Bożonarodzeniowe pojawiają się w naszych domach w okresie świąt Bożego Narodzenia i przypominają nam o ważnych dla nas wydarzeniach....